Wszystkich Świętych w piątek. Czy katolików obowiązuje post?

Polska Agata Sucharska / Polsatnews.pl
Wszystkich Świętych w piątek. Czy katolików obowiązuje post?
Pixabay.com
Wszystkich Świętych w piątek. Czy katolików obowiązuje post?

Wszystkich Świętych to jedno z pięciu świąt kościelnych obchodzonych w Polsce. W tym roku 1 listopada przypada w piątek, dlatego katolicy mogą zastanawiać się, czy mimo święta nadal obowiązuje ich post. Takie przypadki szczegółowo reguluje Kodeks prawa kanonicznego.

Wszystkich Świętych jest dniem, w którym Polacy odwiedzają groby bliskich. Jest to jedno z pięciu świąt kościelnych ustanowionych przez Konferencję Episkopatu Polski, dlatego katolicy mają dodatkowo obowiązek uczestniczenia we mszy świętej - w kościele lub na cmentarzu. 

 

W tym roku 1 listopada wypada w piątek. To szczególny dzień tygodnia, ponieważ katolicy są wówczas zobowiązani do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. 

Wszystkich Świętych w piątek. Czy będzie obowiązywał post?

Mówi o tym Kanon 1251 Kodeksu prawa kanonicznego, który stwierdza, że "wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku". 

 

Jednak prawo kanoniczne przewiduje wyjątki od obowiązkowego postu. Jednym z nich jest sytuacja, w której w piątek przypada jakaś uroczystość liturgiczna. W związku z tym we Wszystkich Świętych katolicy nie muszą pościć

 

ZOBACZ: Ceny paliw na 1 listopada mogą zaskoczyć. Co czeka kierowców we Wszystkich Świętych?

 

Piątkowy post nie obowiązuje również w Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa lub Boże Narodzenie, a także w Oktawę Wielkanocna (czyli osiem dni po Niedzieli Zmartwychwstania), ponieważ tradycyjnie jest to okres radości. 

 

ZOBACZ: Nadciąga ochłodzenie. Pogoda na Wszystkich Świętych i Zaduszki 2024

 

Biskup miejsca może udzielić dyspensy od wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w konkretnych sytuacjach, np. podczas lokalnych wydarzeń, uroczystości czy imprez.

 

Pościć nie muszą również dzieci i młodzież do 14 roku życia, osoby chore i starsze, a także kobiety w ciąży. Osoby zwolnione z obowiązku wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek mogą wybrać inną formę pokuty - może to być dodatkowa modlitwa, pomoc potrzebującym, rezygnacja z innych przyjemności lub inne akty miłosierdzia.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie