Chcą zestrzeliwać wrogie drony i samoloty. Kraj NATO pracuje nad ustawą

Świat
Chcą zestrzeliwać wrogie drony i samoloty. Kraj NATO pracuje nad ustawą
Maptiler.com / Wikimedia Commons / Idmental
Rumuński resort obrony chce zestrzeliwać wrogie drony

Rumuńskie Ministerstwo Obrony przygotowało projekt ustawy zezwalającej na zestrzeliwanie dronów, które naruszą przestrzeń powietrzną kraju. Według przedstawicieli resortu obrony proponowane zmiany to odpowiedź na rosnący poziom zagrożenia dla życia ludzkiego i mienia.

Projekt ustawy zaprezentowany został opinii publicznej w poniedziałek. Wtedy też rozpoczęły się tzw. dyskusje publiczne, w trakcie których przedstawiciele różnych organizacji będą mogli proponować własne poprawki do pierwotnej wersji ustawy proponowanej przez Ministerstwo Obrony Rumunii.

 

ZOBACZ: Niepokojące wieści z frontu w Ukrainie. "Nie zdradzę żadnej tajemnicy"

 

"Operacje wojskowe na Morzu Czarnym, masowy wzrost wykorzystywania bezzałogowych statków powietrznych, zarówno wojskowych, jak i przystosowanych do użytku wojskowego, nadal stwarzają poważne zagrożenie na granicy z Ukrainą" - napisano.

Rumuński resort obrony o zestrzeliwaniu wrogich dronów i samolotów

Zgodnie z zaproponowanym projektem wprowadzone zostaną procedury, które trzeba będzie spełnić, aby móc otworzyć ogień do obiektu, który nielegalnie przedostał się w przestrzeń powietrzną kraju.

 

W przypadku samolotów kluczowe będzie ustalenie dokładnej "pozycji i tożsamości statku powietrznego". Następnie osoby odpowiedzialne za obronę przestrzeni powietrznej będą podejmowały próbę kontaktu, przechwycenia. W dalszej kolejności dozwolone będzie użycie strzałów ostrzegawczych.

 

Finalnie samolot będzie mógł zostać zniszczony tylko wtedy, gdy przeprowadzi bezpośredni atak lub "agresywnie zareaguje na przechwycenie".

 

ZOBACZ: Ruszają manewry "Steadfast Noon". Dziesiątki samolotów i tysiące żołnierzy NATO

 

W przypadków bezzałogowych statków powietrznych procedura będzie uproszczona. Kluczowym elementem będzie wówczas ustalenie poziomu zagrożenia. Jeśli służby będą miały potwierdzone obawy, że obiekt spadnie np. na tereny zabudowane, wówczas zostanie zneutralizowany lub przejęty.

 

W uzasadnieniu zmian przedstawiciele rumuńskiego resortu obrony poinformowali, że w ciągu miesiąca systemy radarowe wykryły cztery przypadki dronów, które naruszyły przestrzeń powietrzną kraju.

Marcin Jan Orłowski / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie