Problem freak fightów. Monika Rosa wskazuje, co ma się zmienić

Polska Pola Kajda / ml / polsatnews.pl
Problem freak fightów. Monika Rosa wskazuje, co ma się zmienić
Polsat News
Monika Rosa zabrała głos nt. tzw. freak fightów

- Na listopad mamy zaplanowane posiedzenie dotyczące dostępu dzieci do treści szkodliwych - powiedziała Monika Rosa na antenie Polsat News. Dodała, że na spotkaniu resort cyfryzacji ma przedstawić projekt ustawy, która będzie chronić małoletnich przed szkodliwymi treściami dostępnymi w sieci, między innymi poprzez wprowadzenie realnej weryfikacji wieku.

Ministerstwo Cyfryzacji zapowiedziało złożenie projektu ustawy, której celem ma być ochrona małoletnich przed szkodliwymi treściami dostępnymi w sieci. To odpowiedź na rosnącą w przestrzeni publicznej dyskusję na temat patostreamów czy freak fightów. 

 

Monika Rosa, przewodnicząca sejmowej Komisji do Spraw Dzieci i Młodzieży, wyraziła nadzieję, że jeszcze w tym roku odbędzie się posiedzenie komisji, podczas którego resort przedstawi swój projekt. 

 

- Na listopad mamy zaplanowane posiedzenie dotyczące dostępu dzieci do treści szkodliwych - poinformowała Rosa na antenie Polsat News.

 

- Mówimy tutaj zarówno o patostreamach, jak i pornografii. Z zapowiedzi ministerstwa wynika, że resort przygotowuje ustawę, która miałaby ograniczyć dostęp i realnie weryfikować wiek - dodała. Wskazała tym samym, że obecne "zabezpieczenia" wiekowe wielu stron internetowych nie zdają egzaminu. W większości przypadków pomiędzy małoletnimi a szkodliwą treścią stoi jedynie jedno kliknięcie.

 

Wideo. Monika Rosa zabrała głos w sprawie tzw. freak fightów

 

Dyskusja wokół freak fightów. "Radzimy sobie dość średnio"

- Świat cyfrowy i funkcjonowanie w nim dzieci jest tematem bardzo szerokim, z którym zarówno jako Polska, ale i jako cały świat, radzimy sobie dość średnio - powiedziała Rosa. - Mówimy tu zarówno o uzależnieniu od mediów społecznościowych i internetu, ale również o wykorzystywaniu wizerunku dzieci - wymieniła.

 

Monika Rosa wyraziła opinię, że sam zakaz takich walk będzie trudny do wprowadzenia, ale "ograniczmy jego wpływ" na najmłodszych. Zwróciła uwagę, że problemem nie są jedynie walki, ale również "przygotowania do tych patologicznych igrzysk". Jak wskazała, samo wydarzenie poprzedzają konferencje prasowe, streamy, "ustawki". 

 

ZOBACZ: RPO o freak fightach. "To oswajanie młodych ludzi z przemocą"

 

- Na tych konferencjach prasowych jest fala i kampania nienawiści, przemocy. Uważam, że te przygotowania i same freak fighty powinny być dostępne od pewnego wieku, chociażby od 18. roku życia - podkreśliła posłanka.

 

Zwróciła też uwagę, że wobec tego problemu należałoby zastanowić się, czy biznes, który sponsoruje freak fighty, nie powinien wziąć na siebie odpowiedzialności. - I czy my nie powinniśmy narzucić pewnego moralnego zobowiązania do tego, aby nie próbować czerpać zysku z tak patologicznych zjawisk - dodała. 

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie