Dzieło Chopina odnaleziono po 200 latach. "Szczęka opadła"

Świat
Dzieło Chopina odnaleziono po 200 latach. "Szczęka opadła"
Pixabay.com, Wikicommons/Maria Wodzińska
Znaleziono nieznany rękopis walca Fryderyka Chopina

Nieznany dotąd walc Fryderyka Chopina został znaleziony w archiwach muzeum Morgan Library and Museum - donosi "The New York Times". Rękopis odkryty miał zostać późną wiosną, a jego autentyczność potwierdzili czołowi badacze twórczości polskiego kompozytora. Teraz wykonania utworu podjął się znany pianista Lang Lang.

Rękopis zatytułowany po prostu "Valse" podpisany jest nazwiskiem u góry jednej ze znalezionych kartek, kursywą. Badacze, zajmujący się dziełami kompozytora, twierdzą, że użyte do jego sporządzenia papier i tusz odpowiadają tym, których zazwyczaj używał Fryderyk Chopin.

 

"The New York Times" podaje również, że identyczny do tego charakteryzującego inne rękopisy polskiego artysty jest charakter pisma, w tym charakterystyczny klucz wiolinowy.

Nieznany rękopis Chopina znaleziony w archiwach nowojorskiego muzeum

Jeffrey Kallberg, badacz życiorysu i twórczości Chopina z Uniwersytetu w Pensylwanii, nie ukrywa w rozmowie z amerykańskim dziennikiem, że tego typu odkrycie, jak te, którego dokonano późną wiosną w nowojorskich archiwach Morgan Library and Museum, jest wielkim zaskoczeniem.


- Szczęka mi opadła. Wiedziałem, że nigdy wcześniej czegoś takiego nie widziałem - relacjonował, opisując pierwszy raz, gdy zobaczył nieznany wcześniej rękopis.

 

ZOBACZ: Naklejki na tysiącach grobów we Wrocławiu. Ostrzeżenie tuż przed 1 listopada


Odkrycia dokonał kurator Robinson McClellan, który przypadkowo natknął się na dzieło podczas przeglądania kolekcji pamiątek kulturowych w skarbcu muzeum. Rękopis spisany został na niewielkim skrawku wielkości karty katalogowej.

Walc Fryderyka Chopina we współczesnym wydaniu

W dziele widoczne są drobne błędy w rytmice i zapisie, co może sugerować, że Fryderyk Chopin postrzegał rękopis jako szkic. Utwór, który teraz przypisuje się Chopinowi, szacowany jest na lata 1830-1835, czyli krótko po tym, jak artysta opuścił Polskę. To 48-taktowy walc a-moll o długości zaledwie 80 sekund.

 

ZOBACZ: Maszynopis "Małego Księcia" trafi na aukcję. Zawiera notatki autora


Jak opisuje to Kallberg, niezwykłe dynamiczne oznaczenia walca, w tym rzadkie potrójne forte na początku, wzbudziły wielkie zainteresowanie wśród znawców muzyki chopinowskiej. Choć utwór został odkryty stosunkowo niedawno, można już go posłuchać w sieci. Walca wykonał wybitny współczesny pianista Lang Lang.

Adrianna Rymaszewska / The New York Times
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie