Ulubione jedzenie może być zabójcze. Tego seniorzy powinni unikać jak ognia

Polska
Ulubione jedzenie może być zabójcze. Tego seniorzy powinni unikać jak ognia
Polsat News
Ulubione potrawy często mogą okazać się dla nas szkodliwe

Nie bez powodu mawia się, że widelcem i nożem kopiemy sobie grób. Jedzenie ma decydujący wpływ na kondycję organizmu. W przypadku seniorów, którzy zmagają się z wieloma poważnymi przypadłościami wieku (chorobami cywilizacyjnymi), np. nadciśnienie, cukrzyca, choroby serca i tarczycy, zwracanie uwagi na posiłki staje się szczególnie ważne. Jak się okazuje, wiele ulubionych dań może być zabójczych.

Kotlet schabowy smażony na smalcu, słodka kawa lub herbata, alkohol do każdego rodzinnego spotkania czy ciasto z kremem po obiedzie – oto jadłospis, który preferuje wielu Polaków. Taki sposób odżywiania wynieśli z domu i kontynuują go, często nieświadomie, jak bardzo jest szkodliwy dla ich zdrowia. Wręcz zabójczy.

 

ZOBACZ: Najlepsze sanatoria i uzdrowiska w Polsce. Tam senior powinien się wybrać

 

Do tego współczesna mnogość lokali gastronomicznych na wyciągnięcie ręki sprawiła, że do typowego menu seniora dołączyły fast foody. Wszystkie te elementy jadłospisu osoby starszej powinny zostać opatrzone czerwoną flagą, a ich podawaniu powinno towarzyszyć wycie syren alarmowych.

Te produkty sieją spustoszenie w organizmie

Lista produktów "zakazanych" dla seniorów albo wymagających drastycznego ograniczenia to przede wszystkim:

  • dania tłuste i smażone - obfitują w tłuszcze nasycone, trans, które zwiększają ryzyko chorób serca, udaru mózgu i cukrzycy typu 2., a także obciążają układ pokarmowy oraz podnoszą poziom cholesterolu całkowitego i frakcji LDL, zwanego "złym",
  • cukier - obciąża pracę trzustki i w konsekwencji tego przyczynia się do rozwoju cukrzycy typu 2., a także zwiększa ryzyko chorób serca,
  • sól - podnosi ciśnienie, a także obciąża nerki i przyczynia się do zatrzymania wody w organizmie, co objawia się m.in. bolesną opuchlizną nóg,
  • produkty wysoce przetworzone - obfitują w konserwanty, sól i tłuszcze trans, które niekorzystnie wpływają na wydolność organizmu, a także zwiększają ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory (np. raka jelita grubego),
  • alkohol - nasila procesy oksydacyjne oraz zaburza wchłanianie wielu leków.

Wysokie ciśnienie i cholesterol, jako największy problem seniorów

Wedle badań NATPOL III Plus, nadciśnienie tętnicze dotyczy 57,5 proc., osób po 59. roku życia. Natomiast jak podaje portal Medycyna Praktyczna - aż 80 proc. Polaków po 60. roku życia ma zbyt wysoki poziom cholesterolu. Oba zaburzenia poważnie rzutują na kondycję osób starszych i skracając średni czas życia.

 

ZOBACZ: Darmowe sanatorium. Te warunki trzeba spełnić, aby nic nie zapłacić

 

Jak się okazuje, do nasilenia obu problemów zdrowotnych przyczyniają się niewłaściwe nawyki żywieniowe. Najbardziej szkodliwe są:

  • tłuste i smażone potrawy,
  • nadmiar soli (powyżej 5 g/dobę),
  • stronienie od warzyw (spożywanie ich mniej niż 300 g/dobę),
  • tłuszcze zwierzęce (zamiast roślinnych),
  • alkohol (więcej niż 20 - 30 g u mężczyzn i 10 - 20 g u kobiet),
  • słodycze (zwłaszcza te z dodatkiem dużej ilości tłuszczu: kremówki, pączki).

Nie zawsze samodzielne ułożenie nowego planu żywieniowego jest łatwe. Proste wyeliminowanie niektórych składników prowadzi wprost do rozwoju niedoborów żywieniowych, co również jest niebezpieczne dla seniorów. Warto więc rozplanować jadłospis pod okiem dietetyka lub lekarza.

red / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie