Nowe odkrycie naukowców. Koty rozumieją nas lepiej niż myśleliśmy

Porady
Nowe odkrycie naukowców. Koty rozumieją nas lepiej niż myśleliśmy
Pixabay
Naukowcy wzięli pod lupę koty

Inteligencja dorosłego psa bliska jest tej u trzyletniego dziecka. A koty? Żartobliwie mawia się, że przewyższają mądrością człowieka i w rzeczywistości to one rządzą nim, a nie odwrotnie. Japońscy naukowcy postanowili zbadać zdolności komunikacyjne kotów, w tym przede wszystkim poziom zrozumienia przez nie ludzi. Wnioski są zaskakujące.

W 2024 roku badacze pod kierownictwem Saho Takagi przyjrzeli się umiejętnościom komunikacyjnym kotów. Założyli, że tempo, w jakim człowiek tworzy skojarzenia między obrazkami a słowami, może być również stosowane do oceny zdolności kotów do nauki słów.

 

W ramach badania przedstawiono kotom różne kombinacje obrazkowo-słowne i obserwowano, co się wydarzy. Efekty były niezwykłe.

Niech przemówi nauka. Koty pod obserwacją naukowców

Aby zrozumieć wagę tych rezultatów, warto przyjrzeć się szczegółom eksperymentu. Jak napisano na łamach na Scientific Reports:

  • w fazie uczenia (przyzwyczajania) zaprezentowano kotom przypadkową kombinację obrazkowo-słowną,
  • w połowie czasu trwania badania zmieniono kombinację obrazkowo-słowną na inną,
  • w drugiej połowie badań kontynuowano prezentowanie kotom kombinacji obrazkowo-słownej z fazy uczenia się.

Mówiąc prościej, czworonogom wyświetlano obrazki wraz z wymyślonymi słowami. Gdy pojawiała się grafika ze słońcem, przez siedem sekund wypowiadano słowo "Parumo", natomiast w przypadku chmury używano słowa "Keraru". W połowie eksperymentu odwrócono przypisanie słów do obrazków: gdy wyświetlono słońce, zabrzmiało słowo "Keraru", a gdy chmurę - "Parumo".

 

ZOBACZ: Doskonałe zwierzę dla seniora. Może wydłużyć życie

 

Okazało się, że w momencie, gdy nagle obrazom towarzyszyły inne słowa, niż dotychczas, koty dłużej wpatrywały się w ekran. Nie tylko dostrzegały różnicę. Były nią wręcz zaskoczone.

Koty uczą się szybciej niż... małe dzieci

Koty wcale nie potrzebują wiele czasu, aby nauczyć się jakie słowa odpowiadają konkretnym obrazom. W japońskim eksperymencie wystarczyły dwie powtórzone sesje, aby nauczyły się kombinacji. Czy to szybko? Dla porównania - dzieci w wieku 14-15 miesięcy potrzebowały na to niemal dwa razy więcej czasu.

 

Należy jednak wziąć pod uwagę, że dotyczy to porównania dorosłych kotów i niemowląt. Maluchy w pierwszych trzech latach życia mają do przyswojenia więcej informacji niż kot.

Czy koty tylko udają, że nie rozumieją ludzi?

Z dotychczas przeprowadzonych analiz, ale też obserwacji posiadaczy kotów, wynika, że potrafią one:

  • odróżnić głos swojego właściciela od głosu obcej osoby,
  • zinterpretować postawę właściciela tylko na podstawie tonu jego głosu,
  • są zdziwione, jeśli po usłyszeniu głosu właściciela, widzą kogoś innego,
  • rozpoznają swoje imię i odróżniają je od imion innych zwierząt w domu,
  • szukają zwierzęcia, którego imię padło z ust właściciela.

ZOBACZ: Jakie mleko jest najzdrowsze? Warto zwrócić uwagę przed wyborem

 

Naukowcy prowadzący eksperyment pod kierownictwem Saho Takagi nie ograniczyli się jedynie do przypuszczeń, postanawiając przeprowadzić dokładne badania. Teraz mogą z całą pewnością stwierdzić, że koty słuchają tego, co mówią ludzie, i starają się to zrozumieć.

 

Kwestia, czy rzeczywiście słuchają, pozostaje odrębna, ponieważ te zwierzęta znane są z tego, że podążają własnymi ścieżkami.

red / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie