Zmiana czasu na zimowy. Pośpimy o godzinę dłużej
W nocy z 26 na 27 października 2024 nastąpi zmiana czasu na zimowy. Oznacza to, że cofniemy wskazówki zegarków z godziny 3:00 na godzinę 2:00.
Zmiana czasu na zimowy odbywa się w ostatnią niedzielę października (zmiana na czas letni z kolei w ostatnią niedzielę marca).
Zmiana czasu na zimowy
Została wprowadzona na początku XX wieku i miała wydłużyć korzystanie ze światła dziennego i przynieść oszczędność energii elektrycznej.
W Polsce po raz pierwszy zastosowano to rozwiązanie w 1919 roku, ale na stałe zaczęło obowiązywać w 1977 roku.
ZOBACZ: Zmiana czasu na zimowy. Pociągi czeka przymusowy postój
W ostatnich latach wielokrotnie podejmowano dyskusję na temat zasadności zmiany czasu. Głównym argumentem przeciw jest rozwój technologii i szeroki dostęp do energii elektrycznej, przez co praca nie jest uzależniona od światła dziennego.
Co więcej zmiana czasu niesie ze sobą szereg negatywnych skutków w różnych sektorach. Problemem jest m.in. kursowanie komunikacji miejskiej, działanie kolei czy też praca na nocne zmiany. Wielu osobom zaburza to rytm dobowy, a szczególnie narażone są te osoby borykające się z bezsennością.
Koniec zmiany czasu na zimowy?
Polska już w 2017 roku była blisko zrezygnowania z tego rozwiązania, gdy w Sejmie złożono odpowiedni projekt. Ostatecznie jednak decyzji nie podjęto.
W 2018 roku Unia Europejska przeprowadziła internetową ankietę, z której wynikało, że większość głosujących nie chce zmiany czasu. W 2019 roku zatwierdzono plan zniesienia tego rozwiązania, ale ostatecznie do tego nie doszło.
ZOBACZ: Wielka Brytania. Na Zamku Windsor jest 450 zegarów. Zmiana czasu trwa godzinami
W 2021 roku opublikowano komunikat dotyczący zmian czasu w 2022-2026 roku. Wynika z niego, że przynajmniej do 2026 roku będziemy nadal przestawiać zegarki.
Czytaj więcej