To imię było hitem. Dziś jego popularność spadła niemal do zera

Polska
To imię było hitem. Dziś jego popularność spadła niemal do zera
Polsat News
Popularne niegdyś imię nie cieszy się już taką popularnością

Wywodzące się od rzymskiego przydomka Marianus, oznaczającego Mariusza lub ród Marianów, imię Marian cieszyło się dużym powodzeniem w okresie Polski Ludowej. Dziś nosi je prawie 130 tys. osób w naszym kraju, choć większość z nich przekroczyła już czterdziestkę. W roku 2023 nadano je tylko 29 chłopcom. Skąd spadek popularności tego imienia?

Marian było często nadawanym imieniem w pierwszej połowie XX wieku, szczyt popularności przypada na okres od lat 20. do 50. XX wieku, a później w latach 70. i 80.

 

Z czasem, zaczęło być wypierane przez bardziej współczesne czy też popularne imiona. W dzisiejszych czasach imię Marian jest kojarzone tylko z osobami starszymi, ewentualne z popkulturą. W naszym kraju nie brakuje znanych osób noszących imię Marian, są to m.in.:

 

  • Marian Brandys, publicysta, eseista i pisarz książek o tematyce historycznej,
  • Marian Opania, legendarny już aktor filmowy i teatralny,
  • Marian Kociniak, również aktor desek teatru.

ZOBACZ: Darmowe sanatorium. Te warunki trzeba spełnić, aby nic nie zapłacić

 

Wszyscy doskonale znają postać Mariana Paździocha z serialu "Świat według Kiepskich", w którą wcielił się Ryszard Kotys czy chociażby Mariana Wolańskiego z filmu "Kogel-Mogel".

Imiona popularne w czasach PRL-u

Wspomnienia z okresu PRL-u wracają do łask. Bajki, styl życia, zabawki, kosmetyki oraz ubrania popularne kilkadziesiąt lat temu znów stają się częścią publicznej świadomości, podobnie jak imiona.

 

W latach 1950-1960 wśród dziewczynek dominowały imiona takie jak Maria, Teresa, Elżbieta, Zofia czy Krystyna. Później popularne stały się Anna, Ewa i Małgorzata.

 

ZOBACZ: Prezent dla młodej pary. Ile należy włożyć do koperty?

 

W 2023 roku najpopularniejszym imieniem dla dziewczynek była Zofia. W pierwszej dziesiątce imion z czasów PRL, które są nadawane współcześnie, znalazła się również Maria.

 

Imiona żeńskie z czasów Polski Ludowej nadane w 2023 roku to:

Maria - 1586,

Anna - 792,

Magdalena - 280,

Małgorzata - 211,

Ewa - 184.

 

Męskie imiona popularne w PRL to Jan, Andrzej, Stanisław i Jerzy. Z czasem pojawiły się również imiona takie jak Piotr, Marcin czy Krzysztof.

 

Jak często nadawano w 2023 roku imiona męskie znane w czasach PRL?

Jan - 2848,

Stanisław - 1975,

Piotr - 874,

Krzysztof - 546,

Tomasz - 405.

Jakie jest znaczenie imienia Marian?

Imię Marian często uznawane jest za symbol siły, mądrości i wiary, a także wytrwałości w dążeniu do celu. Współczesny mężczyzna o tym imieniu charakteryzuje się pracowitością, sumiennością oraz skromnością.

 

Jest osobą ambitną, która wyznacza sobie konkretne cele i konsekwentnie do nich dąży. Pomimo silnej osobowości, często skrywa swoje emocje, co sprawia, że jego wewnętrzny świat pozostaje nieodkryty dla innych.

 

ZOBACZ: Jakie produkty gwałtownie podnoszą ciśnienie. Lista może zaskoczyć

 

Marian obchodzi imieniny w wielu terminach: 9 lutego, 16 lutego, 1 lipca, 19 sierpnia, 11 października oraz 17 października.

"Marian, czy Ty mnie kochasz, czy Ty mnie nie kochasz?"

Postacie o imieniu Marian często są ukazywane w kontekście filmów i skeczy kabaretowych, gdzie przedstawiane są w sposób komiczny, czasami jako osoby nieporadne lub zagubione.

 

Wpływ popkultury sprawił, że imię Marian zyskało pewne stereotypowe konotacje, które wpłynęły na jego ogólny wizerunek. W rezultacie Marian stał się bohaterem anegdot i dowcipów, często związanych ze wspomnieniami z czasów PRL.

red. / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie