To imię było hitem. Dziś jego popularność spadła niemal do zera
Wywodzące się od rzymskiego przydomka Marianus, oznaczającego Mariusza lub ród Marianów, imię Marian cieszyło się dużym powodzeniem w okresie Polski Ludowej. Dziś nosi je prawie 130 tys. osób w naszym kraju, choć większość z nich przekroczyła już czterdziestkę. W roku 2023 nadano je tylko 29 chłopcom. Skąd spadek popularności tego imienia?
Marian było często nadawanym imieniem w pierwszej połowie XX wieku, szczyt popularności przypada na okres od lat 20. do 50. XX wieku, a później w latach 70. i 80.
Z czasem, zaczęło być wypierane przez bardziej współczesne czy też popularne imiona. W dzisiejszych czasach imię Marian jest kojarzone tylko z osobami starszymi, ewentualne z popkulturą. W naszym kraju nie brakuje znanych osób noszących imię Marian, są to m.in.:
- Marian Brandys, publicysta, eseista i pisarz książek o tematyce historycznej,
- Marian Opania, legendarny już aktor filmowy i teatralny,
- Marian Kociniak, również aktor desek teatru.
ZOBACZ: Darmowe sanatorium. Te warunki trzeba spełnić, aby nic nie zapłacić
Wszyscy doskonale znają postać Mariana Paździocha z serialu "Świat według Kiepskich", w którą wcielił się Ryszard Kotys czy chociażby Mariana Wolańskiego z filmu "Kogel-Mogel".
Imiona popularne w czasach PRL-u
Wspomnienia z okresu PRL-u wracają do łask. Bajki, styl życia, zabawki, kosmetyki oraz ubrania popularne kilkadziesiąt lat temu znów stają się częścią publicznej świadomości, podobnie jak imiona.
W latach 1950-1960 wśród dziewczynek dominowały imiona takie jak Maria, Teresa, Elżbieta, Zofia czy Krystyna. Później popularne stały się Anna, Ewa i Małgorzata.
ZOBACZ: Prezent dla młodej pary. Ile należy włożyć do koperty?
W 2023 roku najpopularniejszym imieniem dla dziewczynek była Zofia. W pierwszej dziesiątce imion z czasów PRL, które są nadawane współcześnie, znalazła się również Maria.
Imiona żeńskie z czasów Polski Ludowej nadane w 2023 roku to:
Maria - 1586,
Anna - 792,
Magdalena - 280,
Małgorzata - 211,
Ewa - 184.
Męskie imiona popularne w PRL to Jan, Andrzej, Stanisław i Jerzy. Z czasem pojawiły się również imiona takie jak Piotr, Marcin czy Krzysztof.
Jak często nadawano w 2023 roku imiona męskie znane w czasach PRL?
Jan - 2848,
Stanisław - 1975,
Piotr - 874,
Krzysztof - 546,
Tomasz - 405.
Jakie jest znaczenie imienia Marian?
Imię Marian często uznawane jest za symbol siły, mądrości i wiary, a także wytrwałości w dążeniu do celu. Współczesny mężczyzna o tym imieniu charakteryzuje się pracowitością, sumiennością oraz skromnością.
Jest osobą ambitną, która wyznacza sobie konkretne cele i konsekwentnie do nich dąży. Pomimo silnej osobowości, często skrywa swoje emocje, co sprawia, że jego wewnętrzny świat pozostaje nieodkryty dla innych.
ZOBACZ: Jakie produkty gwałtownie podnoszą ciśnienie. Lista może zaskoczyć
Marian obchodzi imieniny w wielu terminach: 9 lutego, 16 lutego, 1 lipca, 19 sierpnia, 11 października oraz 17 października.
"Marian, czy Ty mnie kochasz, czy Ty mnie nie kochasz?"
Postacie o imieniu Marian często są ukazywane w kontekście filmów i skeczy kabaretowych, gdzie przedstawiane są w sposób komiczny, czasami jako osoby nieporadne lub zagubione.
Wpływ popkultury sprawił, że imię Marian zyskało pewne stereotypowe konotacje, które wpłynęły na jego ogólny wizerunek. W rezultacie Marian stał się bohaterem anegdot i dowcipów, często związanych ze wspomnieniami z czasów PRL.