Czy katolik może obchodzić Halloween? Jasne stanowisko duchownych
Halloween, święto duchów, które przybyło do Polski zza oceanu, w pewnym sensie kontrastuje z uroczystością Wszystkich Świętych. W naszym kraju to czas refleksji nad życiem oraz nadziei na dalsze istnienie po śmierci. Z kolei Halloween kojarzy się głównie z przebierankami, zbieraniem słodyczy i tworzeniem charakterystycznych dekoracji. Jak Kościół katolicki ocenia to święto?
Halloween wywodzi się z celtyckiego święta Samhain, które wyznaczało koniec lata, a początek zimy. Druidzi, czyli celtyccy kapłani wierzyli, że w dzień Samhain zaciera się granica między światem duchów a ludzi, zarówno te dobre, jak i te złe mogły z łatwością przedostać się do naszego świata.
Ważnym elementem tego święta było palenie ognisk, które wskazywały drogę zagubionym duchom, jednocześnie odstraszając te złe. Ochroną przed nimi były również brudne, podarte ubrania oraz maski.
ZOBACZ: Kardynał Nycz: Kościół nie będzie się wtrącał w prace nad związkami partnerskimi
Właśnie ten zwyczaj (związany z przebieraniem) pozostał do dzisiaj; zmieniła się natomiast nazwa, ponieważ Halloween jest prawdopodobnie skrótem od All Hallow’s Eve, czyli Wigilii Wszystkich Świętych.
Jednoznaczne stanowisko Kościoła
Stanowisko Kościoła Katolickiego jest w tej sprawie jasne, katolik nie powinien obchodzić Halloween. Na ten temat wypowiadają się nie tylko księża, ale również papieże, od Benedykta XVI, aż po Franciszka.
ZOBACZ: Zrób to przed 1 listopada. Tak uchronisz wieńce przed złodziejami
Zdaniem Biura Prasowego Watykanu, należy zakazać Halloween, które postrzegane jest jako źródło "zła". Argumentuje się to zwiększoną liczbą opętań wśród dzieci, które bawiły się w "cukierek albo psikus".
W 2014 roku ks. Aldo Buonaiuto, cieszący się oficjalnym poparciem papieża Franciszka, zwrócił uwagę na fakt, że w okolicach 31 października problem ten dotyka setki dzieci.
Holyween to alternatywa zaproponowana przez Kościół
Watykan od lat stara się przeciwdziałać obchodom Halloween na świecie. Zaproponowano nawet alternatywne święto, oparte na tradycji przebierania się za świętych oraz uczestnictwa w modlitewnych czuwaniach w kościołach.
ZOBACZ: Problemy z zasypianiem? U osób starszych może to zwiastować poważną chorobę
W 2009 roku Benedykt XVI stwierdził, że Halloween to święto "antychrześcijańskie i niebezpieczne", promujące "kulturę śmierci", która "popycha nowe pokolenie w kierunku mentalności ezoterycznej magii i atakuje święte oraz duchowe wartości poprzez diabelskie inicjacje za pośrednictwem obrazów okultystycznych".
Kościół zwraca uwagę na marketing
Dla duchowieństwa problemem jest także sposób zarabiania na święcie, które uważają za okultystyczne. Popularność Halloween zwiększa zyski sklepów, restauracji i barów, które oferują stroje czy dania stylizowane na tę okoliczność oraz inne atrakcje.
Odejście od tradycji, komercjalizacja śmierci oraz pogaństwo to najczęściej powtarzane przez Kościół zwroty, które mają zwrócić uwagę na problem.
Czytaj więcej