Ranking smogowych rekordzistów. Tam jest najgorsze powietrze
W 2023 roku miejscowością, która miała najbardziej zanieczyszczone powietrze w kraju była Nowa Ruda na Dolnym Śląsku. Odnotowano tam aż 56 dni smogowych. Z kolei najwięcej przekroczeń normy rakotwórczego benzo(a)pirenu odnotowano w województwach: łódzkim, śląskim i małopolskim. Mimo wciąż przekraczanych norm, na przestrzeni lat jakość powietrza w Polsce uległa znacznej poprawie.
Polski Alarm Smogowy opublikował coroczny ranking miejscowości z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w kraju. Kolejny raz najwięcej dni smogowych odnotowano w Nowej Rudzie (56). Drugie miejsce w zestawieniu zajmuje Sucha Beskidzka (44), a podium zamyka Nowy Targ (37).
Ranking miast z najgorszą jakością powietrza
Na kolejnych miejscach znalazły się: Żywiec (31), Lwówek Śląski (29), Radomsko (29), Nowy Sącz (29), Wodzisław Śląski (29), Mosina (29), Nowe Miasto Lubawskie (28), Brzeziny (27) oraz Pleszew (27). Oznacza to, że "tylko" pierwsze trzy miejscowości przekroczyły normę 35 dni ustawioną przez Unię Europejską.
Z kolei najwyższe stężenie rakotwórczego benzo(a)pirenu odnotowano w Suchej Beskidzkiej. Normy zostały tam przekroczone o 600 proc. Tylko nieco lepiej było w Nowym Targu, Myszkowie oraz Żywcu. Dalej w zestawieniu znalazła się Nowa Ruda, Brzeziny i Nowy Sącz, Tuchów, Rybnik, Godów oraz Opatów.
ZOBACZ: Polska awansowała w rankingu praworządności. Adam Bodnar święci sukces
Najwięcej przekroczeń normy benzo(a)pirenu (BAP) odnotowano w województwach: łódzkim, śląskim i małopolskim. Najniższe stężenia BAP było w województwie lubuskim, lubelskim, mazowieckim, zachodniopomorskim i podlaskim.
Polski Alarm Smogowy przygotował również ranking miejscowości z najwyższym rocznym stężeniem pyłu PM10. Przypomnijmy, że według aktualnych wytycznych UE norma wynosi 40, ale w 2030 roku ma to być wartość na poziomie 20. Z kolei WHO zaleca, aby normy nie przekraczały 15. W rankingu ponownie liderem jest Nowa Ruda, w której odnotowano stężenie o wartości 32. W Pleszewie roczne stężenie pyłu PM10 wyniosło 31, a w Radomsku i Zduńskiej Woli 30.
W Polsce spada liczba poziom zanieczyszczeń powietrza. "Jeszcze daleko"
Mimo nadal złych wyników, w Polsce widać pozytywne efekty walki ze smogiem. - Nie ma przesady w twierdzeniu, że poprawa jakości powietrza jest bez precedensu w naszej historii - stwierdził Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. Podkreślił, że zmianę widać szczególnie, gdy porównamy wyniki z 2014 roku oraz z 2023 roku.
- Mówimy tu o nawet kilkukrotnych spadkach. Nowa Ruda, która wciąż przoduje w rankingu, zmniejszyła stężenia rakotwórczego BAP aż czterokrotnie, a Nowy Targ i Rybnik trzykrotnie - przekazał rzecznik. - Nawet w Suchej Beskidzkiej, mimo pierwszej pozycji w rankingu, stężenie tej rakotwórczej substancji zmalało z 1700 proc. do 600 proc. normy - dodał.
ZOBACZ: "Silne wsparcie dla Polski". Niemieckie media po szczycie UE w Brukseli
Siergiej zwrócił uwagę na śląską gminę Godów. Kilka lat temu była w pierwszej smogowej dziesiątce Unii Europejskiej, a teraz w kategorii średniorocznego stężenia PM10 spadła z czwartego miejsca w Polsce na 60 pozycję.
- Po ponad dziesięciu latach naszej pracy możemy powiedzieć, że zaczynamy obserwować jej efekty - powiedział Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego. Podkreślił, że zmiany to zasługa nowych przepisów oraz m.in. tego, że niektórzy obywatele zrezygnowali z "kopciuchów".
- Jakość powietrza wciąż pozostawia wiele do życzenia, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Dodatkowo, już za kilka lat zaczną obowiązywać nowe normy jakości, a w Polsce wciąż dymi 2 miliony "kopciuchów". Cieszmy się więc, że smog jest mniejszy, ale do czystego powietrza jeszcze daleko - podsumował Guła.
Czytaj więcej