Ten nawyk przyspiesza starzenie się mózgu i demencję. Seniorzy muszą uważać

Polska
Ten nawyk przyspiesza starzenie się mózgu i demencję. Seniorzy muszą uważać
Polsat News
Kolejny argument, by rzucić palenie papierosów

O szkodliwości palenia papierosów powiedziano już wiele. A mimo to, jak wynika z danych Global Burden of Disease, 28,8 proc. dorosłych Polaków przyznaje się do tego szkodliwego nałogu. Jest to główny powód zgonów mężczyzn i drugi co do częstotliwości powód zgonów kobiet. Każdy papieros krok po kroku, rok za rokiem, przyspiesza procesy starzenia i uszkadza organy wewnętrzne.

Tytoń zawiera nikotynę, substancję o silnych właściwościach uzależniających. Teoretycznie jest to powszechnie znane, jednak mimo tego wiele osób wciąż ulega złudzeniu, że mogą przestać palić w dowolnym momencie.

 

Jeszcze większym zagrożeniem są papierosy mentolowe (obecnie wycofane ze sprzedaży w Polsce). Mentol wzmacnia uzależniające działanie nikotyny. Zgodnie z doniesieniami Medical News Today, osoby korzystające z tego typu wyrobów częściej odczuwały potrzebę kontynuowania używania produktów tytoniowych w porównaniu do osób palących tradycyjne papierosy.

Co jest złego w działaniu nikotyny?

Według National Institute on Drug Abuse, palenie papierosów wywołuje uczucie relaksu i poprawia samopoczucie. Jest to wynik uwolnienia endorfin, które mają działanie antystresowe i przeciwbólowe.

 

ZOBACZ: Jedna z głównych przyczyn śmierci Polaków. Objawy można zobaczyć na twarzy

 

Ponadto zwiększa się liczba receptorów uwalniających dopaminę, zwaną hormonem szczęścia. Problem polega na tym, że organizm szybko adaptuje się do podwyższonego poziomu tych neuroprzekaźników. To powoduje, że aby uzyskać ten sam poziom satysfakcji, konieczne jest stopniowe zwiększanie liczby wypalanych papierosów. W ten sposób rozwija się uzależnienie.

Palenie papierosów ma związek z demencją u seniorów

Nikotyna w krótkim okresie może poprawiać koncentrację i pamięć, jednak długotrwałe palenie prowadzi do odwrotnych skutków - osłabia funkcje poznawcze oraz zwiększa ryzyko rozwoju choroby Alzheimera i demencji naczyniowej. Jak podkreśla Alzheimer's Society, palenie tytoniu przyczynia się do problemów naczyniowych, które są ściśle powiązane z tymi formami demencji.

 

ZOBACZ: Doskonałe zwierzę dla seniora. Może wydłużyć życie

 

Toksyny zawarte w dymie papierosowym powodują również stany zapalne i stres komórkowy, co dodatkowo zwiększa ryzyko chorób neurodegeneracyjnych. Seniorzy, którzy palą nałogowo, są narażeni na to, że w przyszłości mogą przestać rozpoznawać własne otoczenie oraz najbliższych.

"Dziury w pamięci" mogą pojawiać się coraz częściej

Lata sięgania po papierosy w celach relaksacyjnych czy towarzyskich prowadzą do zmian w strukturze mózgu. W korze mózgowej pojawiają się obszary z obniżoną liczebnością komórek nerwowych, co oznacza stopniowe osłabianie niektórych fragmentów mózgu. Proces ten może być częściowo odwracalny, pod warunkiem całkowitego zerwania z nałogiem. Niestety, zmiany wywołane przez rozwiniętą chorobę Alzheimera są już nieodwracalne.

 

ZOBACZ: Orzeczenie o niepełnosprawności dostaną osoby z tymi schorzeniami. Kryteria i wymogi

 

Na początku pojawiają się trudności z przypomnieniem sobie niektórych faktów, a z czasem "dziury w pamięci" stają się coraz częstsze. Słowa umykają, a ostatecznie zanikają również wspomnienia.

 

Warto dodać, że ryzyko udaru u nałogowych palaczy jest od dwóch do trzech razy wyższe niż u osób unikających tytoniu. Przyczyną tego stanu jest upośledzenie dostaw tlenu oraz substancji odżywczych do mózgu, co sprzyja powstawaniu zakrzepów. Ich oderwanie i zablokowanie tętnicy mózgowej prowadzi do udaru.

red. / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie