Szef ONZ w ogniu krytyki. Przyleciał na szczyt do Putina
Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres pojawił się na rosyjskim szczycie państw BRICS. W sieci pojawiło się nagranie, na którym widać, że polityk został przywitany chlebem i tradycyjnym tatarskim deserem. Nie spodobało się to stronie ukraińskiej, która wypomniała sekretarzowi nieobecność na poprzednim szczycie współorganizowanym przez Kijów. "To zły wybór" - komentuje resort.
We wtorek w rosyjskim Kazaniu rozpoczął się trzydniowy szczyt państw bloku BRICS. Przewodniczy mu Władimir Putin, który chce udowodnić, że Kreml nie jest izolowany na arenie międzynarodowej. W wydarzeniu biorą udział m.in. przywódca Chin Xi Jinping, prezydent Republiki Południowej Afryki Cyril Ramaphosa czy sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.
Szczyt BRICS. Sekretarz generalny ONZ pojawił się w Kazaniu
Szef organizacji przybył do rosyjskiego miasta Kazań w środę. Nexta opublikowała nagranie, na którym widać jak Guterres jest witany przez innych polityków i częstuje się kawałkiem chleba oraz czak-czakiem, czyli tradycyjnym tatarskim deserem.
Jego obecność na szczycie BRICS organizowanym przez Putina wywołała spore oburzenie po stronie ukraińskiej. Ministerstwo Spraw Zagranicznych potępiło Guterresa za wizytę w Kazaniu. "To zły wybór, który nie przybliża nas do osiągnięcia pokoju, a jedynie uderza w wiarygodność ONZ - oznajmił resort.
Szczyt BRICS. Ukraina potępiła obecność sekretarza generalnego ONZ
Dodatkowo ukraińskie ministerstwo wypomniało sekretarzowi generalnemu ONZ nieobecność na czerwcowym szczycie Global Peace Summit, który odbywał się w szwajcarskim ośrodku Buergenstock. Wówczas współorganizatorem była Ukraina, a w wydarzeniu wzięło udział niemal 100 państw.
ZOBACZ: Rosja nasiliła ataki na ukraińskie statki. Putin podjął ryzyko
Biuro Sekretarza Generalnego ONZ odpowiedziało, że udział w szczycie BRICS był ważny, ponieważ kraje należące do grupy reprezentują połowę światowej populacji. Jak podaje agencja Reuters biuro Guterresa oświadczyło, że omówi on konflikt ukraiński z Putinem, a także kryzys na Bliskim Wschodzie.
BRICS został założony przez Brazylię, Rosję, Indie i Chiny rozszerzył się od tego czasu o RPA, Egipt, Etiopię, Iran i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Inicjatywa BRICS, oceniana bywa jako próba podważenia dominacji rozwiniętych krajów Zachodu i jego sojuszników w sprawach globalnych.
Czytaj więcej