"Następcze" wykorzystanie podsłuchów. Decyzja Trybunału Konstytucyjnego

Polska
"Następcze" wykorzystanie podsłuchów. Decyzja Trybunału Konstytucyjnego
Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 PL/Wikimedia Commons
Wejście do budynku Trybunału Konstytucyjnego

Przepis dodany do Kodeksu karnego w 2016 roku o tzw. zgodzie następczej na wykorzystanie podsłuchów w innej sprawie niż ta, którą uzasadniono konieczność tego podsłuchu, jest niekonstytucyjny - orzekł TK. Chodzi konkretnie o zakres, w jakim nie przewiduje możliwości zażalenia na taką decyzję prokuratora.

Trybunał Konstytucyjny zdecydował, że przepis o tzw. zgodzie następczej na wykorzystanie podsłuchów w innej sprawie niż ta, którą uzasadniono konieczność tego podsłuchu, jest niekonstytucyjny. Chodzi o zakres, w jakim nie jest przewidziana możliwości zażalenia na taką decyzję prokuratora.

 

W sprawie chodzi o dodany w 2016 roku - za czasów rządów PiS - do Kodeksu artykuł 168b, który pozwala na wykorzystanie dowodów na inne niż objęte zarządzeniem kontroli operacyjnej przestępstwa, które zostały uzyskane w toku inwigilacji. Ostatnie słowo w sprawie wykorzystania dowodu podejmował prokurator. Od jego decyzji nie przewidziano żadnych środków odwoławczych.

Trybunał Konstytucyjny ogłosił wyrok. Uderza w przepisy z czasów PiS

Ta ostatnia kwestia miała szczególne znaczenie w kontekście rozpatrzonej w środę skargi konstytucyjnej, która trafiła do TK w 2021 roku i zakwestionowała przepis o "zgodzie następczej". Chodziło dokładnie o zakres, w jakim nie przyznaje on podejrzanemu prawa wniesienia zażalenia na postanowienie prokuratora.

 

ZOBACZ: Zwrot w sprawie kandydata PiS na prezydenta. "Uznawany za faworyta"

 

Sędzia Andrzej Zielonacki argumentował w uzasadnieniu wyroku, że "brak środka sądowej weryfikacji postanowienia co do wykorzystania dowodów pozyskanych przy okazji innej kontroli operacyjnej jest niedopuszczalny". Podkreślił, że w takich sprawach "konieczne jest zapewnienie weryfikacji następczej sprawowanej przez niezawisły i niezależny sąd".

Rząd nie publikuje orzeczeń TK. "Wydane z naruszeniem prawa"

6 marca tego roku Sejm przyjął uchwałę w sprawie usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego lat 2015-2023 i stwierdził, że "uwzględnienie w działalności organu władzy publicznej rozstrzygnięć Trybunału Konstytucyjnego wydanych z naruszeniem prawa może zostać uznane za naruszenie zasady legalizmu przez te organy".

 

Od czasu podjęcia tej uchwały przez Sejm wyroki TK nie są publikowane w Dzienniku Ustaw.

Karolina Gawot / polsatnews.pl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie