Kościół pomoże ks. Olszewskiemu? Kard. Nycz: Trudno się wypowiadać

Polska Agata Sucharska / wka / Polsatnews.pl
Kościół pomoże ks. Olszewskiemu? Kard. Nycz: Trudno się wypowiadać
Facebook.com/Ks. Michał Olszewski SCJ x Polsat News
Kardynał Kazimierz Nycz skomentował sprawę ks. Olszewskiego

- Dopóki nie znamy wszystkich kontekstów zatrzymania ks. Michała Olszewskiego, trudno się wypowiadać. Mam natomiast pytanie natury prawno-moralnej: czy zatrzymanie tymczasowe musi trwać tak długo? - powiedział w "Gościu Wydarzeń" kard. Kazimierz Nycz. Wskazał przy tym, że nie chce polemizować z niezależnym sądem.

Bogdan Rymanowski zapytał kard. Kazimierza Nycza o sprawę ks. Michała Olszewskiego. Pod koniec marca prezes fundacji Profeto został zatrzymany w marcu przez funkcjonariuszy ABW w związku z aferą w Funduszu Sprawiedliwości za rządów Zjednoczonej Prawicy. Obecnie duchowny jest w areszcie tymczasowym.

 

ZOBACZ: Kard. Kazimierz Nycz o zapowiedzi Donalda Tuska: Czułem się zszokowany

 

Czy Kościół powinien apelować, by został wypuszczony? Kard. Nycz uznał, że nie może wypowiedzieć się w imieniu całego Episkopatu. - Mój własny pogląd mówi: Dopóki nie znamy wszystkich kontekstów tego zatrzymania, trudno się wypowiadać. Mam natomiast pytanie natury prawno-moralnej: czy zatrzymanie tymczasowe musi trwać tak długo? - odparł w środowym "Gościu Wydarzeń".

Ks. Michał Olszewski w areszcie. Kard. Nycz: To nie są komfortowe sytuacje

Zdaniem arcybiskupa metropolity warszawskiego szybciej niż w ciągu pół roku można zebrać wszystkie dowody potrzebne dla postępowania, unikając przy tym matactwa "na tym etapie". - Bo jednak areszt, więzienie to nie są sytuacje komfortowe dla człowieka. Wiemy, że nieraz potem się okazuję, że nie było to konieczne - ocenił.

 

ZOBACZ: Poręczenie za księdza Michała Olszewskiego. Pod nim podpisy z PiS i Konfederacji

 

Kard. Nycz uważa, że ks. Olszewski mógłby odpowiadać z tzw. wolnej stopy. - Powinien jak najszybciej nastąpić taki moment, który by sprawił, by ta sprawa jego - nazwijmy to śledztwa prokuratorskiego - była zakończona (...). Oczywiście nie chcę polemizować, broń Boże, z niezawisłym sądem, który wydał wyrok - wskazał.

 

Razem z księdzem Olszewskim agenci ABW zatrzymali też dwie urzędniczki Ministerstwa Sprawiedliwości. Sąd zadecydował o areszcie także dla nich. Pod koniec sierpnia Sąd Okręgowy w Warszawie przedłużył im areszt o kolejne trzy miesiące. W czwartek sąd apelacyjny rozpozna zażalenie w tej sprawie.

Protesty w obronie ks. Olszewskiego

Przeciwko przetrzymywaniu w areszcie ks. Michała Olszewskiego i dwóch urzędniczek Ministerstwa Sprawiedliwości protestuje działacz antykomunistycznej opozycji w okresie PRL Jan Karandziej, który od dziesięciu dni prowadzi głodówkę w siedzibie NSZZ "Solidarność" w Częstochowie.

 

ZOBACZ: Opozycja atakuje ws. księdza Olszewskiego. "Nie będzie świętych krów"

 

Od wtorku protest głodowy w tej sprawie prowadzony jest także w siedzibie Lubelskiego Stowarzyszenia Represjonowanych przez Stanisława Oronia, który głoduje już ósmy dzień. W proteście wspiera go również trzech innych działaczy "Solidarności": Waldemar Drewniak, Lech Jan Ciężki oraz dr Piotr Gawryszczak.

 

We wtorek przed budynkiem Prokuratury Krajowej przy ul. Postępu w Warszawie odbyła się demonstracja Klubów "Gazety Polskiej" i Wolnych Polaków. Manifestujący mieli ze sobą transparenty "Nie zabijajcie księdza", "Uwolnić księdza Michała", "Uwolnić panią Urszulę i panią Karolinę", "Uwolnić księdza, rozliczyć rząd Tuska". 

Opozycja sprzeciwia się zatrzymaniu ks. Olszewskiego

Zatrzymanie ks. Olszewskiego wywołało również sprzeciw polityków opozycji. W lipcu Prawo i Sprawiedliwość zorganizowało protest przed Sejmem. Prezes ugrupowania Jarosław Kaczyński nazwał wówczas sprawę "próbą odwrócenia uwagi od codziennych problemów" i "pacyfikacją społeczeństwa".

 

ZOBACZ: Kaczyński reaguje na list księdza Olszewskiego. Oskarża Tuska

 

Wtórował mu również polityk Suwerennej Polski Patryk Jaki.  - Ledwo wrócili do władzy i już zaczyna im brakować pieniędzy, ruscy agenci im uciekają, a gdzie oni kierują siłę polskiego państwa, która nie może być tam, gdzie powinna? Na księdza - mówił podczas protestu. Ks. Olszewskiego nazwał "jednym z tych duchownych, który umiał trafić do młodych ludzi", co ma denerwować rządzących. - Widocznie w ks. Michale jest coś tak dobrego, że oni chcą go zniszczyć - powiedział.

Na początku października około 100 parlamentarzystów PiS i Konfederacji podpisało się pod poręczeniem osobistym, które - jako środek zapobiegawczy - miałoby pozwolić księdzu Michałowi Olszewskiemu na opuszczenie aresztu. Dokument został złożony w Prokuraturze Krajowej i stołecznym Sądzie Okręgowym. "Podejrzany będzie w pełni współpracował z organami procesowymi" - zadeklarowali politycy.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie