Zmiana czasu zbliża się wielkimi krokami. Kiedy przestawiamy wskazówki?
Wielkimi krokami zbliża się zmiana czasu z letniego na zimowy. Stanie się to w nocy z 26 na 27 października, kiedy cofniemy wskazówki o jedną godzinę. Jak zawsze przy tej okazji wraca dyskusja na temat zasadności tego rozwiązania i jego wpływu na nasze zdrowie.
Czas zimowy zacznie obowiązywać w nocy z soboty na niedzielę, z 26 na 27 października o godzinie 3:00. Wtedy należy przestawić zegarki o godzinę do tyłu - na 2:00.
Zmiana czasu z letniego na zimowy
W teorii przechodzenie na czas zimowy i letni miało na celu wydłużyć korzystanie ze światła dziennego i przynieść oszczędność energii elektrycznej. Po raz pierwszy zdecydowano się na to w Niemczech w 1916 roku. Trzy lata później podobne rozwiązanie wprowadzono w Polsce, chociaż dopiero od 1977 roku funkcjonuje ono w naszym kraju na stałe.
Jak zawsze przy tej okazji wraca dyskusja na temat zasadności tego rozwiązania.
ZOBACZ: Jakie produkty gwałtownie podnoszą ciśnienie. Lista może zaskoczyć
W 2018 roku Unia Europejska przeprowadziła internetową ankietę, w której zdecydowana większość respondentów opowiedziała się za zaprzestaniem zmian czasu. W marcu 2019 roku Parlament Europejski zatwierdził nawet plan zniesienia tych regulacji w państwach unijnych od roku 2021, jednak Rada Unii Europejskiej opóźnia dalsze działania w tej sprawie. Komisja Europejska w 2021 roku wezwała wszystkie kraje członkowskie UE do przygotowania "przepisów prawnych, na podstawie których będą kontynuowane dotychczasowe ustalenia związane ze zmianami czasu".
W 2022 roku w Polsce przyjęto rozporządzenie w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2022-2026. Czas letni obowiązuje w Polsce od ostatniej niedzieli marca do ostatniej niedzieli października.
Jak zmiana czasu wpływa na nasze zdrowie?
W dyskusjach o zmianie czasu często pojawia się również kwestia wpływu na nasze zdrowie. "Funkcje naszego organizmu, takie jak sen, czuwanie, trawienie, temperatura ciała czy nawet nastrój, są regulowane przez nasz zegar biologiczny. Jego funkcjonowanie jest ściśle powiązane z dostępnością światła lub jego brakiem, czyli ciemnością. Zmiana czasu jest więc niczym innym jak zakłóceniem funkcjonowania naszego zegara biologicznego poprzez manipulację dostępnością światła" - uważa prof. Marta Jackowska z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.
"Badania naukowe pokazują większe ryzyko śmiertelnego wypadku samochodowego podczas nocy ze zmianą czasu zarówno jesienią, jak i wiosną oraz większe ryzyko wypadków w pracy i zawałów serca bezpośrednio po zmianie czasu z zimowego na letni" - przypomniała prof. Jackowska.
ZOBACZ: Zapobiega demencji. Seniorzy powinni go jeść nawet kilka razy dziennie
Co zatem zrobić, aby przetrwać ten okres w miarę bezboleśnie? "Moja rada na okresy zmiany czasu jest zawsze taka sama: bądźmy dla siebie dobrzy i szczególnie wtedy zadbajmy o możliwość snu, regeneracji oraz relaksu" - odpowiada specjalistka.
"Przed snem powinniśmy się zrelaksować i unikać wszystkiego, co nas stymuluje lub pobudza. Badania naukowe od lat pokazują, że dobry sen się nam wszystkim opłaca" - podkreśla ekspertka.
Czytaj więcej