Zacięta walka na szczycie. Najnowszy sondaż odsłania preferencje Polaków
33,3 proc. poparcia uzyskała Koalicja Obywatelska w najnowszym sondażu wyborczym. Tym samym uplasowała się na pierwszym miejscu wśród wskazanych partii. Na drugim miejscu znalazło się Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 32,4 proc. Podium zamyka Konfederacja, a dopiero za nią znalazły się Lewica i Trzecia Droga. Z wymienionych partii dwie zaliczyły wzrost poparcia, a pozostałe lekki spadek.
Pracownia Opinia24 przeprowadziła sondaż na temat preferencji wyborczych Polaków. W poniedziałek jego wyniki opublikował TVN24. Głosami respondentów na pierwsze miejsce w sondażu wysunęła się Koalicja Obywatelska, która uzyskała 33,3 proc.
Za KO na miejscu drugim uplasowało się Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 32,4 proc. Podium zamyka Konfederacja z wynikiem 12,2 proc. głosów.
Następnie poparciem na poziomie 8,8 proc. cieszyła się Lewica, a ostatnia wśród konkretnych partii uplasowała się Trzecia Droga z wynikiem 7,9 proc.
ZOBACZ: Większe zarobki dla posłów. Najnowszy sondaż rozwiewa wątpliwości
Z kolei 0,4 proc. ankietowanych zadeklarowało, że oddałoby swój głos na inną partię. Za to 5 proc. w sondażu zaznaczyło odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć".
Sondaż wyborczy. KO i PiS z większym poparciem
Pracownia przypomniała, że "w stosunku do poprzedniego miesiąca zwiększył się odsetek osób planujących oddać głos na Koalicję Obywatelską (o 2 punkty procentowe) oraz Prawo i Sprawiedliwość (o 1,6 punktu procentowego), natomiast zmalało poparcie dla Trzeciej Drogi (o 2,6 punktu procentowego)".
Również Konferencja i Lewica zaliczyły niewielki spadek poparcia. Pierwsza wymieniona partia utraciła 0,1 pkt. proc., a druga 0,3 pkt. proc.
Czy Polacy wzięliby udział w wyborach? Jasna deklaracja
Oprócz wskazania poparcia, ankietowanych zapytano także czy wzięliby udział w wyborach, gdyby odbył się one w tym momencie. Odpowiedzi "zdecydowanie tak" udzieliło 57 proc., a "raczej tak" 22 proc.
ZOBACZ: Najnowszy sondaż prezydencki. Zaskakująca deklaracja
18 proc. stwierdziło, że nie wzięłoby udziału w wyborach. Odpowiedzi "raczej nie" i "zdecydowanie nie" udzieliło po 9 proc. Za to 3 proc. nie umiało udzielić odpowiedzi na to pytanie.
Sondaż przeprowadzono w dniach 15-18 października na reprezentacyjnej grupie 1001 pełnoletnich mieszkańców Polski. Badanie zrealizowano techniką wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo.