Naukowcy odkryli "gen szczupłości". Chudnie się znacznie szybciej
Ćwiczenia i odpowiednia dieta to podstawa, ale droga do nienagannej sylwetki jest także zapisana… w naszym DNA. Badacze dowiedli, że można posiadać zestaw genów pozwalający na szybsze pozbycie się nadmiarowych kilogramów. Odkrycie może mocno wpłynąć na walkę z otyłością, ale eksperci zaznaczają, że w tej kwestii nie ma dróg na skróty.
Na trop "genu szczupłości" wpadli naukowcy z brytyjskich uczelni: Uniwersytetu w Essex i Anglia Ruskin University. Do swoich badań zaprosili 38 ochotników w wieku 23-40 lat, którzy zostali podzieleni na dwie grupy: eksperymentalną i kontrolną. To pierwsze grono miało przez osiem tygodni biegać 20-30 minut ustaloną trasą trzy razy na tydzień. Nie zmieniano diety badanych osób.
Efekt nie zaskakuje, ponieważ wykazano znaczne rozwarstwienie, jeśli chodzi o utratę masy ciała, na korzyść biegających. Jednak wewnątrz tej grupy zaobserwowano różnice w ubytku kilogramów.
Szybkość chudnięcia jest zapisana w DNA
Na koniec eksperymentu zbadano DNA uczestników. Jak się okazało, pewne warianty genów występują częściej u tych, którzy schudli bardziej. Stwierdzono je w 14 specyficznych genach wiążących się ze znaczniejszą utratą masy ciała.
Większość tych wariantów mieli ci, którzy stracili średnio pięć kilogramów. Ci, którzy mieli ich mniej lub wcale, chudli przeciętnie 2 kilogramy.
ZOBACZ: Wystarczy włożyć to za kaloryfer. Zaoszczędzisz na ogrzewaniu
Wśród tych genów uwagę przykuwa m.in. PPARGC1A. Odpowiada on za białko PGC-1-α. Wpływa na to, jak wygląda przetwarzanie i zarządzanie energią przez ludzki organizm.
Okazuje się, że był on obecny u tych, którzy schudli najbardziej. Według analiz zestawienie DNA i ćwiczenia pozwoliło przewidzieć 62 proc. różnic w utracie wagi ochotników z grupy ćwiczącej.
"Gen szczupłości" odkryty. Co może z tego wyniknąć?
Autorzy badania podkreślają, że te rezultaty wskazują, jaki potencjał może mieć genetyka w zarządzaniu wagą. "Jak zaobserwowano, genom człowieka odgrywa kluczową rolę i ma wiele interakcji z reakcjami i adaptacjami opartymi na ćwiczeniach" - czytamy w publikacji naukowców.
ZOBACZ: Najlepsze sanatoria i uzdrowiska w Polsce. Tam senior powinien się wybrać
Specjaliści przekonują, że stosowanie tej wiedzy pozwoli na opracowanie odpowiedniego treningu, który miałby wpłynąć na rozwiązanie problemów związanych na przykład z otyłością. To jednak nie wszystko, bo w podsumowaniu badań przypomina się też o związku między depresją a otyłością. Część "genów szczupłości" wyodrębnionych przez brytyjskich uczonych jest także związana ze zdrowiem psychicznym i inteligencją.
Jedno się nie zmienia. Aktywność fizyczna jest kluczowa
Nie oznacza to jednak, że znajdzie się panaceum na problemy z wagą, które sprawi, że na boczny tor będzie można odstawić takie kwestie jak ćwiczenia i styl życia. Cytowany przez "Science Alert" badacz Henry Chung z Uniwersytetu w Essex stawia sprawę jasno: geny nie uwolnią prawdziwego potencjału konkretnej osoby bez jej inicjatywy.
ZOBACZ: Kawa pomaga schudnąć, ale to nie wszystko. Ustalenia naukowców
Nie należy więc zapominać o ruchu. Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia, pełnoletnia osoba powinna w ciągu tygodnia poświęcić 150-300 minut na umiarkowaną bądź 75-150 minut na intensywną aktywność fizyczną. Według WHO 31 proc. dorosłych nie osiąga tego poziomu.
Czytaj więcej