Powstaną dwie nowe gminy. Zajmą się nimi pełnomocnicy premiera
Premier Donald Tusk powołał pełnomocników ds. utworzenia nowych gmin w Polsce - chodzi o Grabówkę w woj. podlaskim oraz Szczawę w woj. małopolskim. Wspomniane gminy miały powstać już w 2016 roku, jednak nie zgodził się na to rząd PiS.
Do pełnienia funkcji pełnomocnika do spraw utworzenia gminy Szczawa został wyznaczony Janusz Marek Opyd. Za utworzenie gminy Grabówka odpowiadać będzie z kolei Ewa Bończak-Kucharczyk.
Pełnomocnicy zaczną pracę od 21 października, a ich obowiązki będą obejmowały organizację struktur nowego samorządu i przygotowanie pierwszych wyborów.
Nowe jednostki samorządu mają zacząć działać z początkiem 2025 roku.
Gminy miały powstać już w 2016 roku
Gmina Grabówka to kilka podbiałostockich wsi należących obecnie do gminy Supraśl, w jej skład wejdą: Zaścianki, Sobolewo, Grabówka, Henrykowo i Sowlany.
Pierwotnie gmina Grabówka miała powstać z początkiem 2016 roku, ale ówczesny rząd PiS premier Beaty Szydło uchylił decyzję poprzedników. Wydane na kilka dni przed końcem 2015 roku rozporządzenie rządu PiS uchylające decyzję o utworzeniu gminy Grabówka zaskarżyła wówczas do Trybunału Konstytucyjnego grupa posłów Platformy Obywatelskiej.
W 2017 roku TK wskazał, że w procedurze przygotowania tego rozporządzenia nie przeprowadzono konsultacji i uznał je za niezgodne z konstytucją i z ustawą o samorządzie gminnym. Gmina Grabówka wtedy nie powstała.
ZOBACZ: Siedem nowych miast na mapie Polski. Jedno nie ma tysiąca mieszkańców
Utworzony po ostatnich wyborach rząd koalicyjny wrócił do decyzji o utworzeniu tej gminy. Przeciwko tym planom protestują władze gminy Supraśl i część mieszkańców. Wspierają ich posłowie PiS.
Również małopolska gmina Szczawa miała powstać z początkiem 2016 roku, ale - podobnie jak w przypadku Grabówki - ówczesny rząd zdecydował o uchyleniu rozporządzenia w tej sprawie. Nowa jednostka samorządu terytorialnego zostanie wyodrębniona z gminy Kamienica.
Czytaj więcej