Narodowy Marsz Papieski w Warszawie. Upamiętnienie śmierci ks. Jerzego Popiełuszki

aktualizacja: Polska
Narodowy Marsz Papieski w Warszawie. Upamiętnienie śmierci ks. Jerzego Popiełuszki
Polsat News
Trwa Narodowy Marsz Papieski

Kilka tysięcy osób uczestniczących w Narodowym Marszu Papieskim przeszło ulicami Warszawy, żeby uczcić błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszkę w 40. rocznicę jego śmierci. W kościele św. Stanisława Kostki mszę świętą odprawił metropolita warszawski - kardynał Kazimierz Nycz. W świątyni pojawił się prezydent Andrzej Duda.

Kilka tysięcy uczestników Narodowego Marszu Papieskiego o godz. 13:30 wyruszyło z warszawskiego placu Zamkowego, by przejść do sanktuarium błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki na Żoliborzu. 

40. rocznica śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Przeszedł Narodowy Marsz Papieski

Wydarzenie upamiętnia kapłana "Solidarności" w 40. rocznicę jego męczeńskiej śmierci. "Zło dobrem zwyciężaj" - to hasło marszu, które przyświecało duchownemu.

 

Podczas marszu niesione były relikwie bł. ks. Popiełuszki oraz św. Jana Pawła II. Przemarszowi towarzyszył także Dzwon "Głos Nienarodzonych" wieziony na platformie samochodowej.

 

O godz. 16 w kościele św. Stanisława Kostki rozpoczęła się msza święta, którą odprawia metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz. Trzy godziny później w świątyni odbędzie się koncert pt. "Stabat Mater. Droga Krzyżowa z Bł. Ks. Jerzym Popiełuszką".

 

ZOBACZ: Kard. Nycz: ks. Popiełuszko uczy odwagi mówienia i bronienia prawdy

 

Przed rozpoczęciem marszu na pl. Zamkowym w Warszawie pojawili się politycy Prawa i Sprawiedliwości ze swoim prezesem Jarosławem Kaczyńskim na czele. 

Andrzej Duda: Księża nie walczyli z karabinem, tylko z różańcem w rękach

W obchodach uczestniczył też prezydent Andrzej Duda, który pojawił się w sanktuarium ks. Popiełuszki. - Spotykamy się dzisiaj, w tej tak znakomicie znanej wszystkim Polakom parafii, przy miejscu, które jest symbolem walki o wolna suwerenną i niepodległą Polskę, przy grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki - mówił w trakcie wystąpienia. 

 

Prezydent przypomniał, że działalność kapelana "Solidarności" przypadła na czasy bardzo trudne, w których Polacy walczyli i byli zwalczani "przez nadane z Moskwy władze". 

 

ZOBACZ: Mateusz Morawiecki: Jan Paweł II to niekwestionowany wzór i najwybitniejsza postać w historii Polski

 

Podkreślił, że z woli Sejmu data śmierci ks. Popiełuszki stała się narodowym dniem pamięci "księży niezłomnych i niezłomnego polskiego Kościoła". - To ważne, bo te dwa elementy nie dadzą się rozdzielić i rozerwać - dodał. 

 

Duda zaznaczył, że Kościół brał udział w walce o wolność, ale "księża nie walczyli z karabinem, tylko z różańcem w rękach". 

Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko

Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 r. w Okopach. Po powstaniu Solidarności stał się jej duchowym przywódcą. Od kwietnia 1982 r. regularnie celebrował msze święte za ojczyznę, które stały się manifestacją wolności.

 

Księdza Popiełuszkę, wracającego 19 października 1984 r. z Bydgoszczy, gdzie odprawił mszę św. w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników, zatrzymali trzej funkcjonariusze IV Departamentu MSW zajmującego się zwalczaniem Kościoła katolickiego. Prawdopodobnie zginął tego samego dnia, zanim esbecy wrzucili go do Wisły w pobliżu tamy we Włocławku.

 

ZOBACZ: Co papież robi z prezentami? Upominki są wyjątkowe 

 

Pogrzeb błogosławionego ks. Jerzego odbył się 3 listopada 1984 r. i zgromadził około miliona osób.

 

Papież Benedykt XVI 6 czerwca 2010 r. zaliczył duchownego do grona błogosławionych, a papież Franciszek w 2014 r. ustanowił go patronem Solidarności.

Artur Pokorski / Polsatnews.pl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie