Kraków umówił się z Makłowiczem. Komunikacja przemówi jego głosem
Od 19 października w krakowskich tramwajach i autobusach w pierwszej strefie biletowej pasażerowie usłyszą głos popularnego podróżnika kulinarnego Roberta Makłowicza. Krakowski Zarząd Transportu Publicznego zawarł z Robertem Makłowiczem bezpłatną umowę - przekazało miasto.
"Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie zawarł z Robertem Makłowiczem bezpłatną umowę na udzielenie swojego głosu w pojazdach Mobilis i Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego SA w Krakowie" - przekazano na oficjalnej stronie miasta Krakowa.
Oznacza to, że już od soboty 19 października głos słynnego podróżnika i telewizyjnej gwiazdy będzie można usłyszeć we wszystkich tramwajach i autobusach kursujących w pierwszej strefie biletowej. W przypadku pozostałych stref, lektor pozostanie bez zmian.
Kraków. Od soboty głos Roberta Makłowicza w tramwajach i autobusach
W sobotę miasto pokazało również wideo zapowiedź z udziałem prezydenta miasta Aleksandra Miszalskiego i Makłowicza. Na filmie podróżnik - znany ze swojego charakterystycznego stylu "gawędziarza" - jadąc z włodarzem autobusem wymienia kolejne nazwy mijanych przystanków.
"Smacznych i egzotycznych nazw przystanków w Krakowie nie brakuje. Od jutra nie będzie brakować również Roberta Makłowicza. Choćby Pan Robert wyjechał na drugi koniec świata, jego głos usłyszymy w każdym tramwaju i autobusie w Krakowie" - napisał w piątek w mediach społecznościowych Miszalski.
Robert Makłowicz. Kim jest i jakie ma związki z Krakowem?
Wybór Makłowicza na głos krakowskiego transportu miejskiego nie jest przypadkowy. Urodzony w 1963 roku krytyk kulinarny pochodzi bowiem z Grodu Kraka. Rodzina Makłowiczów ma korzenie polskie, ukraińskie, węgierskie, austriackie, a także ormiańskie. Sam Robert Makłowicz należy do Kościoła katolickiego obrządku ormiańskiego.
ZOBACZ: Robert Makłowicz: hasła "zero waste" nie wymyślono dzisiaj
Makłowicz ukończył krakowskie V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego, a następnie studiował prawo oraz historię na tamtejszym Uniwersytecie Jagiellońskim. 61-letni podróżnik mieszka w Krakowie, ale posiada również dom w chorwackiej Dalmacji, gdzie spędza słoneczne miesiące.
"Styl Makłowicza", memy i niesporaczki
Wypowiedzi i charakterystyczny styl Makłowicza stały się źródłem wielu dzieł kultury, głównie remiksów lub popularnych wśród młodzieży memów, do których sam podróżnik odnosi się do nich raczej pozytywnie.
ZOBACZ: Robert Makłowicz padł ofiarą oszustów. Wydał oświadczenie
Makłowicz doczekał się również swojego upamiętnienia w polskiej nauce. Od jego nazwiska krakowski badacz nazwał bowiem jeden z dwóch odkrytych przez siebie gatunków niesporczaków (Mesobiotus maklowiczi), czyli pospolitych, bardzo małych zwierząt bezkręgowych.
Czytaj więcej