Zrób to przed 1 listopada. Tak uchronisz wieńce przed złodziejami
W okresie 1 listopada odnotowuje się gwałtowny wzrost liczby kradzieży na cmentarzach. Policja ostrzega, że z nagrobków może zniknąć wiele wieńców, wiązanek i okazałych zniczy. Jak zabezpieczyć się przed złodziejami?
Pomimo rosnącej popularności monitoringu na cmentarzach, wciąż na większości nekropolii nie ma kamer, a te zamontowane zapewniają bezpieczeństwo jedynie w wybranych obszarach. Dla złodziei nie stanowi to powodu do zaniechania swoich bezprawnych działań.
Zgodnie z art. 262 Kodeksu karnego kradzież podlega karze pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do ośmiu lat. Każdy przypadek takiego przestępstwa należy zgłaszać, a jeszcze lepiej - nauczyć się skutecznie przed tym chronić.
Niezmywalna dedykacja na wieńcach i zniczach
Aby zniechęcić złodzieja, warto wykorzystać niezmywalne markery i zapisać na wiązankach, wazonach czy zniczach wyraźną dedykację dla zmarłego, podając jego imię i tytuł, na przykład: dziadkowi Janowi, cioci Matyldzie.
ZOBACZ: Jedna z głównych przyczyn śmierci Polaków. Objawy można zobaczyć na twarzy
W przypadku wiązanek ze sztucznych kwiatów można napisać coś na listkach lub płatkach kwiatów trwałym pisakiem. Zapiski (podobnie jak w poprzednim przypadku) muszą wskazywać na zmarłego, dzięki czemu wieniec będzie spersonalizowany i straci na wartości w oczach złodziei.
Wazony i znicze na stałe przymocowane do nagrobka
Osoby dopiero planujące wybór nagrobka mogą zdecydować się na wykonanie przez firmę kamieniarską wazonu przytwierdzonego na stałe.
Dobrą opcją są także znicze zalewane, które są na stałe przymocowane do nagrobka. Takie rozwiązanie sprawi, że będą niemal niemożliwe do zabrania.
Własne kamery i fotopułapki
Zdecydowanie droższą, ale wartą uwagi opcją ochrony swojego mienia jest inwestycja w fotopułapkę. Nie działa ona w trybie ciągłym, lecz aktywuje się dopiero po wykryciu ruchu. Dodatkowo, dzięki noktowizji, wykonane zdjęcia są wyraźne, nawet jeśli zostały zrobione nocą. To znacznie ułatwia identyfikację przestępcy.
ZOBACZ: Darmowe sanatorium. Te warunki trzeba spełnić, aby nic nie zapłacić
Można również rozważyć zakup mini kamery. Nie jest to najtańsze rozwiązanie, dlatego warto zaproponować rodzinom zmarłych, którzy spoczywają w sąsiadujących grobach, wspólny zakup i objęcie monitoringiem większego fragmentu terenu.
Istotne jest jednak, aby w miejscu zamontowania urządzenia (np. na drzewie) było dostępne Wi-Fi. W przeciwnym razie sprzęt nie będzie działać tak, jak powinien.
Celowe i niewielkie uszkodzenie dekoracji
Wiązanki i znicze są zazwyczaj kradzione z cmentarzy głównie po to, aby je sprzedać. Można zmniejszyć ich atrakcyjność, celowo uszkadzając dekoracje. Jak to zrobić? Można oblać je woskiem lub spryskać farbą w sprayu.
W przypadku wiązanki dobrym pomysłem jest także połamanie kilku małych gałązek. Takie działania sprawią, że złodziej nie będzie miał motywacji, aby ukraść nasze przedmioty.
Czytaj więcej