Prok. Ewa Wrzosek składa rezygnację. Decyzja po stronie Adama Bodnara

Polska
Prok. Ewa Wrzosek składa rezygnację. Decyzja po stronie Adama Bodnara
Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News
Media: Znana prokurator składa rezygnację. Wszystko w rękach Bodnara

W połowie września prokurator Ewa Wrzosek miała złożyć rezygnację z urzędu. Obecnie Wrzosek ma przebywać na przymusowym, zaległym urlopie, a minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar zdecyduje, czy przyjmie jej rezygnację - ustaliły media.

13 września prok. Ewa Wrzosek miała złożyć do prokuratora generalnego Adama Bodnara pisemną rezygnację z pełnienia misji prokuratorskiej - podał Onet.pl, dodając, że prokurator nie chce komentować sprawy.

 

Wiadomość o rezygnacji - należącej do niezależnego Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia - Wrzosek jako pierwszy przekazał natomiast Wojciech Biedroń z serwisu wpolityce.pl

Prok. Wrzosek składa rezygnację. Decyzja po stronie Bodnara

Na początku roku Wrzosek ubiegała się o stanowisko prokuratora krajowego, ale ostatecznie premier Donald Tusk wybrał na tę funkcję Dariusza Korneluka. Obecnie Wrzosek zasiada w Krajowej Radzie Prokuratorów, która sprawuje funkcję doradczą przy prokuratorze generalnym.


Teraz to właśnie po stronie Bodnara leży decyzja o tym, czy przyjmie rezygnację Wrzosek. Jeśli prokurator generalny przyjmie rezygnację Wrzosek, to odeszłaby z prokuratury z końcem grudnia. Z medialnych doniesień wynika, że decyzja ta nie została jeszcze podjęta.

 

W środę w rozmowie z sejmowymi reporterami Bodnar zapowiedział, że spotka się z Wrzosek. Podkreślił też, że ma nadzieję, że nadal będzie działała na rzecz prokuratury. - Myślę, że prokurator Ewa Wrzosek jest tak zasłużona dla praworządności oraz walki o niezależną prokuraturę, że zanim podejmę jakiekolwiek działania w związku z jej statusem, będę chciał się z nią spotkać i porozmawiać - przyznał.

Ewa Wrzosek przerywa milczenia. "Nie mogę w nim uczestniczyć"

"Dziś ważne posiedzenie Krajowej Rady Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym, ale nie mogę w nim uczestniczyć. Czasami się zastanawiam, jak wiele trzeba było zmienić w prokuraturze, żeby nie zmieniło się nic" - napisała w środę w mediach społecznościowych.

 

Komentatorzy zwracają uwagę, że jednym z powodów rezygnacji prok. Wrzosek może być m.in. postępowanie, które prowadzi Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej. Chodzi o to, że jeszcze przed objęciem władzy przez rząd Donalda Tuska Wrzosek miała rzekomo pomagać wprowadzać zmiany w telewizji publicznej, poprzez składanie wniosków do krajowego Rejestru Sądowego.

 

Według Wirtualnej Polski wnioski te mogły być przygotowane w jednej z warszawskich kancelarii prawnych. Część prawników miała uznać rzekome działanie Wrzosek za nagięcie prawa, stąd śledztwo, które nadal trwa.

nn / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie