Paweł Kukiz założył nowe koło poselskie. Znamy nazwę

aktualizacja: Polska
Paweł Kukiz założył nowe koło poselskie. Znamy nazwę
Polsat News Polityka
Zakończyła się historia koła Kukiz'15

Paweł Kukiz nie jest już posłem koła Kukiz'15. Parlamentarzysta poinformował w Polsat News Polityka, że założył nowe koło. Oprócz niego należą do niego trzy inne osoby: Marek Jakubiak, Jan Krzysztof Ardanowski i Jarosław Sachajko. Ujawnił też, jaką nazwę przybrała nowa formacja.

Paweł Kukiz poinformował w środę o rozwiązaniu koła poselskiego Kukiz'15. W jego miejsce powołany został nowy twór. - Dzisiaj rozwiązaliśmy to koło i stworzyliśmy nowe koło o nazwie Wolni Republikanie - oznajmił w Polsat News Polityka

Koniec Kukiz'15 w Sejmie. Paweł Kukiz założył koło Wolni Republikanie

Jak przekazał Kukiz, ma ono taki sam skład, jak to wcześniejsze. To znaczy, że oprócz niego należą do niego trzej inni parlamentarzyści: Marek Jakubiak, Jan Krzysztof Ardanowski oraz Jarosław Sachajko.

 

ZOBACZ: Rozstanie Kukiza z PiS-em. Poseł wyłamuje się z koalicji

 

- Koncepcja jest taka, że każdy z nas ma trochę inne środowiska. Ja reprezentuję te, które chcą wprowadzenia zmian ustrojowych takich jak referenda, zmiana ordynacji wyborczej i sędziowie pokoju - wyliczył poseł w rozmowie z Bartłomiejem Maślankiewiczem.

 

Podkreślił, że Jakubiak to środowiska polonijne i prawicowe, a Ardanowski, "to są ci, którzy zawsze głosowali na prawa stronę, a w tych wyborach nie poszli głosować, bo byli zawiedzeni polityką rolną prowadzoną przez PiS".

Kariera polityczna Pawła Kukiza. Zaczęło się od sejmiku

Paweł Kukiz zaczął angażować się politycznie w 2010 roku, kiedy forsował postulat wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych. Jego kariera polityczna rozpoczęła się na dobre w 2014 roku, kiedy został radnym Sejmiku Województwa Dolnośląskiego z ramienia Bezpartyjnych Samorządowców.


Dziewięć lat temu wystartował w wyborach prezydenckich. Zdobył 3 099 079 głosów, co stanowiło 20,8 proc. oddanych głosów. Dało mu to trzecie miejsce wśród 11 kandydatów. Przed drugą turą nie przekazał poparcia ani Andrzejowi Dudzie, ani Bronisławowi Komorowskiemu.

 

ZOBACZ: Paweł Kukiz zszokował słowami o wojnie i Wołyniu. "Karma może wrócić"

 

Również w 2015 roku ogłosił utworzenie Komitetu Wyborczego Wyborców Kukiz'15, z którego wystartował w wyborach parlamentarnych. KWW Kukiz'15 zdobyło 8,8 proc. głosów i wprowadziło do Sejmu 42 posłów. Cztery lata później bez powodzenia ugrupowanie Kukiza startowało w wyborach do Parlamentu Europejskiego.  

Bezpartyjni Samorządowcy, PSL, PiS... Wielu politycznych partnerów Kukiza

W sierpniu 2019 roku ogłoszono, że przedstawiciele Kukiz'15 do wyborów parlamentarnych wystartują z list PSL w ramach Koalicji Polskiej. Kukiz ponownie został posłem. Rok później 2020 roku ogłosił utworzenie partii politycznej pod nazwą K'15, którą zarejestrowano w lipcu. Od grudnia tamtego roku był poza klubem parlamentarnym Koalicji Polskiej. Został posłem niezrzeszonym.
  
W maju 2021 roku jako przedstawiciel partii K'15 podpisał porozumienie programowe z PiS. Jednak w październiku 2022 roku do czasu spełnienia jego postulatów zawiesił współpracę przy głosowaniach w Sejmie. Po dojściu do porozumienia powrócił do współpracy. 

 

ZOBACZ: Jan Krzysztof Ardanowski zarejestrował partię. Chce być jak Ronald Reagan


Partia K'15, której był prezesem, została wyrejestrowana 11 stycznia 2023. W wyborach parlamentarnych w 2023 roku startował z listy PiS i ponownie uzyskał mandat posła. Po wyborach, w listopadzie 2023 roku Kukiz ogłosił, że nie wstąpi do klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości. Zapowiedział stworzenie własnego koła poselskiego w Sejmie - koła Kukiz'15.

 

Oprócz niego znaleźli się w nim Jarosław Sachajko i Marek Jakubiak. W lipcu 2024 roku dołączył do nich Jan Krzysztof Ardanowski.

dk/wka / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie