Niepokojący trend w polskich lasach. Leśnicy o "uzbrojonych grzybiarzach"
Leśnicy alarmują, że zauważają w lasach wielu "uzbrojonych grzybiarzy". Polacy zabierają ze sobą na grzybobrania ostre przedmioty, które mają im pomóc w dostaniu się do trudno dostępnych miejsc. W taki sposób wyrządzają jednak duże szkody.
O niewłaściwym zachowaniu grzybiarzy poinformowało w mediach społecznościowych Nadleśnictwo Gniewkowo. "Uzbrojeni grzybiarze" obrali sobie za cel spotykane na leśnych drogach płoty i ogrodzenia. "Wielu grzybiarzy próbuje dostać się 'za płot', w celu odnalezienia kolejnych okazów grzybów" - poinformowano.
Leśnicy ostrzegają. Opublikowali zdjęcia
Jak wyjaśniają leśnicy, "nie skrywają one mitycznych pokładów grzybów, a służą zabezpieczeniu młodych drzew leśnych przed uszkodzeniem ze strony zwierzyny".
ZOBACZ: Czasznica olbrzymia w polskich lasach. Na te grzyby chodzi się bez koszyka
Nadleśnictwo opublikowało również zdjęcie siatki grodzeniowej przeciętej przez jednego z grzybiarzy. "Nie wiemy, co spotkał po drugiej stronie, ale jedno jest pewne - zostawił uszkodzone ogrodzenie" - komentują leśnicy.
Leśnicy apelują o zaprzestanie zniszczeń
Zniszczone w ten sposób ogrodzenia nie spełniają swojej podstawowej funkcji, ponieważ powstałe dziury umożliwiają wejście zwierzyny do środka. "Dlatego po okresie grzybobrania, skontrolujemy grodzenia upraw w naszych lasach w celu ich naprawy, a osoby postępujące w taki sposób, wzywamy do zaprzestania tego procederu" - apelują leśnicy.
ZOBACZ: Grzybiarze wyruszyli na łowy. Leśnicy mają rady
W Polsce takie miejsca są objęte szczególną ochroną. "Przypominamy, że zgodnie z ustawą o lasach, stałym zakazem wstępu objęte są uprawy leśne do wysokości czterech metrów" - przypomina nadleśnictwo.
Czego nie można robić w lesie?
W lesie obowiązują określone zasady, których przestrzeganie jest istotne zarówno dla ochrony przyrody, jak i bezpieczeństwa odwiedzających. Przede wszystkim, nie można ich zaśmiecać - wyrzucanie śmieci, opakowań czy innych odpadów jest zabronione, a wszelkie odpady trzeba zabierać ze sobą. Ważne jest także, aby nie zrywać roślin objętych ochroną, w tym rzadkich gatunków kwiatów, krzewów i drzew.
ZOBACZ: Seniorka zgubiła się podczas grzybobrania. Spędziła w lesie kilka dni
Warto również pamiętać o tym, aby nie wchodzić na tereny zamknięte - należy respektować znaki informacyjne i unikać obszarów zamkniętych z powodu ochrony przyrody lub prowadzonych prac leśnych. Wiele obszarów leśnych jest niedostępnych dla pojazdów mechanicznych, a ich wjazd na takie tereny jest zabroniony, chyba że dotyczy to osób uprawnionych.
Czytaj więcej