Papież wysłał mediatora do Moskwy. Trzy dni po spotkaniu z Zełenskim

Świat
Papież wysłał mediatora do Moskwy. Trzy dni po spotkaniu z Zełenskim
AP, Oleg Varov, Alessandra Tarantino
Wysłannik papieża kardynał Matteo Zuppi przybył do Moskwy

Papieski specjalny wysłannik ds. pokoju w Ukrainie, kardynał Matteo Zuppi, przybył do Moskwy. To pierwsza taka wizyta od czerwca 2023 r. Nie wiadomo, z kim przeprowadzi rozmowy. Niewykluczone, że dojdzie do spotkania z patriarchą Cyrylem. Franciszek wysłał swojego mediatora do Rosji trzy dni po spotkaniu z Wołodymyrem Zełenskim w Watykanie.

O wizycie kardynała Matteo Zuppiego w Moskwie informują niezależnie od siebie włoskie i rosyjskie media. Po godz. 13 czasu polskiego Reuters podał, że kościelny dostojnik przybył do rosyjskiej stolicy. 

 

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch ma przebywać w Moskwie w związku z nową misją w ramach watykańskiej inicjatywy humanitarnej na rzecz konfliktu w Ukrainie - informuje włoska agencja ANSA.

 

ZOBACZ: Papież Franciszek apeluje. "Wojna jest porażką"

 

Nie jest znana agenda spotkań Zuppiego w Rosji. Możliwe jest jednak spotkanie z prawosławnym patriarchą Cyrylem I - informuje Reuters, powołując się Ria Novosti. 

Wojna w Ukrainie. Specjalny wysłannik papieża w Moskwie

Arcybiskup Bolonii po raz pierwszy udał się do Moskwy w czerwcu 2023 r. w ramach swojej misji pokojowej. Rozmawiał wówczas z rosyjskim Cyrylem I, doradcą prezydenta ds. polityki zagranicznej Jurijem Uszakowem, z komisarzem ds. praw dziecka Marią Lwową-Biełową.

 

Spotkania z ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem lub innymi członkami rządu nie doszły do skutku. Kilka miesięcy później Ławrow oświadczył, że Rosja jest gotowa do dalszych rozmów ze specjalnym wysłannikiem papieża w sprawie zakończenia wojny na Ukrainie.

 

ZOBACZ: Papież otworzy Drzwi Święte. Watykan uruchomił zapisy


W maju ubiegłego roku papież Franciszek powierzył misję włoskiemu kardynałowi. Zuppi odwiedził Kijów, Waszyngton, Moskwę i Pekin w celu przeprowadzenia rozmów. Jego mediacja koncentruje się głównie na aspektach humanitarnych - takich jak wymiana jeńców wojennych między Rosją a Ukrainą oraz deportowanych ukraińskich dzieci, a także "poszukiwania dróg, które mogą prowadzić do sprawiedliwego pokoju".

Zełenski spotkał się z papieżem Franciszkiem

W miniony piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przeprowadził rozmowy w Watykanie. Poinformował wówczas, że rozmawiano o repatriacji ukraińskich żołnierzy i cywilów z rosyjskiej niewoli. Rozmawiano również o dziennikarzach przetrzymywanych w rosyjskich więzieniach. Prezydent przekazał Watykanowi odpowiednią listę nazwisk.

 

Po rozmowie, która trwała ponad pół godziny, prezydent wręczył papieżowi obraz przedstawiający scenę z masakry w Buczy, dokonanej przez wojska rosyjskie w marcu 2022 r.. Na dużym obrazie widać małą dziewczynkę o imieniu Mariczka wśród ruin miasta i na tle ciał ofiar. Była ona, jak wyjaśniono, świadkiem tortur i zbrodni dokonanych przez Rosjan na członkach jej rodziny.

 

ZOBACZ: Mocne stanowisko USA w Polsce: Ukraina może wygrać wojnę

 

Do pracy tej dołączono informację, że w masakrze w Buczy zginęło ponad 600 osób i doszło tam do tortur, gwałtów i grabieży. Od Franciszka Zełenski otrzymał książkę "Prześladowani za prawdę. Ukraińscy grekokatolicy za żelazną kurtyną", wydaną przez watykańskie wydawnictwo, a także płaskorzeźbę z brązu zatytułowaną "Pokój jest kruchym kwiatem".

 

Watykan poinformował w komunikacie, że rozmowy prezydenta z sekretarzem stanu kardynałem Pietro Parolinem i szefem dyplomacji arcybiskupem Richardem Gallagherem były skoncentrowane na wojnie i sytuacji humanitarnej na Ukrainie. Mówiono także o drogach, które mogłyby doprowadzić do zakończenia wojny i przynieść "sprawiedliwy i stabilny pokój w kraju". 

 

Po audiencji ukraiński przywódca poinformował, że jednym z głównych tematów jego rozmowy z papieżem była sprawa powrotu jeńców do domu.

 

- Liczymy na pomoc Stolicy Apostolskiej w powrocie do domów Ukraińców przebywających w rosyjskiej niewoli - oznajmił w Watykanie Zełenski.

mak/pbi / la Repubblica / ANSA / Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie