Niemiecki wywiad ostrzega przed Rosją. Moskwa zdolna do ataku na państwa NATO
- Obserwujemy agresywne zachowanie rosyjskich służb wywiadowczych - poinformował szef niemieckiej Federalnej Służby Wywiadowczej Bruno Kahl, podkreślając, że "sytuacja jest poważna". Jego zdaniem siły rosyjskie będą w stanie zaatakować terytorium NATO do końca tej dekady.
Niemieckie służby wywiadowcze ostrzegają przed nasilającą się aktywnością rosyjską w Niemczech. O szczegółach poinformowano podczas publicznego przesłuchania przed parlamentarną komisją kontroli Bundestagu.
- Sytuacja wywiadowcza w odniesieniu do Rosji i jej działań wobec Niemiec, Europy i politycznego Zachodu jest poważna. Obserwujemy agresywne działania rosyjskich służb wywiadowczych. W szczególności nasila się rosyjskie szpiegostwo i sabotaż w Niemczech, zarówno jakościowo, jak i ilościowo - powiedział prezes Federalnej Służby Wywiadowczej Thomas Haldenwang.
ZOBACZ: Afera szpiegowska w Chinach. Podejrzenia padły na Wielką Brytanię
Podkreślił, że od początku wojny w Ukrainie Krem postrzega Zachód jako przeciwnika. Jednak teraz działania Moskwy osiągnęły bezprecedensowy poziom. Jak przekazał, liczba prób szpiegowania tzw. infrastruktury krytycznej jest "niepokojąco" wysoka i wymusza wzmożoną czujność.
- Putin przetestuje czerwone linie Zachodu - prognozuje ekspert. Rosyjskie siły mają być gotowe do potencjalnego ataku na terytorium NATO do 2030 roku. W związku z tym konieczna jest współpraca wszystkich służb wywiadowczych i organów bezpieczeństwa.
Niemcy ostrzegają przed rosyjskimi szpiegami. "Wielkie zagrożenie"
O zagrożeniu ze strony Rosji mówiła również minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser podczas niedzielnego programu ARD "Raport z Berlina". Podkreślałam, że nie należy lekceważyć prób sabotażu i szpiegostwa. - Obserwujemy znaczny wzrost takich incydentów. Widzimy w tym wielkie zagrożenie ze strony Rosji - powiedziała cytowana przez portal tagesschau.de.
ZOBACZ: Ostrzeżenia przed działaniami Rosji. "Ryzyko znacznie wzrosło"
W związku z tym zaostrzono również odpowiednie środki obronne, jako przykład podała m.in. planowane stacjonowanie na Morzu Bałtyckim jednostki specjalnej niemieckiej policji federalnej GSG 9.
- Służby wywiadowcze są czujnikami wczesnego ostrzegania naszej architektury bezpieczeństwa. W związku z tym, oczywiście, zwracamy również uwagę na wiele innych kwestii, w tym na terroryzm międzynarodowy, sytuację na Bliskim Wschodzie i nielegalną migrację - dodał prezes BND.
Czytaj więcej