Dzień Edukacji Narodowej. Świętują nauczyciele, pedagodzy i wychowawcy
14 października w Polsce obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej. "Dziś patrzymy w przyszłość i widzimy ją w kolorowych barwach. Dziś głośniej, jeszcze mocniej chcę wam wszystkim powiedzieć dziękuję" - powiedziała o poranku minister Barbara Nowacka, składając życzenia nauczycielom, pedagogom oraz wychowawcom.
14 października obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej, zwany także Dniem Nauczyciela.
Życzenia przekazała w sieci minister edukacji - Barbara Nowacka. W wideo zamieszczonym w mediach społecznościowych podziękowała wszystkim pracownikom oświaty za ich codzienny trud. Obiecała także podniesienie prestiżu zawodu i poprawę sytuacji w szkolnictwie.
- Dziś w polskich szkołach uczą nauczyciele z pasją, zaangażowani, pełni poświęcenia, fantastycznie wykształceni. Dziś patrzymy w przyszłość i widzimy ją w kolorowych barwach. Dziś głośniej, jeszcze mocniej chcę wam wszystkim powiedzieć dziękuję - powiedziała Barbara Nowacka.
Dzień Nauczyciela. Prezydent wraz z małżonką składają życzenia
Z okazji święta nauczycieli, życzenia złożył także Andrzej Duda wraz z żoną Agatą Kornhuaser-Dudą. Prezydent wspomniał o powstaniu Komisji Edukacji Narodowej i przypomniał, że to dzień każdego pracownika oświaty.
"Z okazji Dnia Edukacji Narodowej składamy serdeczne gratulacje, podziękowania i życzenia wszystkim nauczycielom. Dziękujemy za to, że pełnią Państwo misję kształcenia oraz wychowywania dzieci i młodzieży. Dziękujemy za troskliwość, zaangażowanie i dbałość o tworzenie bezpiecznych i możliwie najlepszych warunków rozwoju kolejnych pokoleń Polaków" - przekazała głowa państwa.
Dzień Edukacji Narodowej. Historia Dnia Nauczyciela
14 października to okazja do nagradzania wyróżniających się nauczycieli i pracowników szkół. Tego dnia także tradycyjnie wręcza się nauczycielom odznaczenia państwowe i resortowe m.in. krzyże zasługi, medale Komisji Edukacji Narodowej, medale za długoletnią służbę i nagrody za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze. Przy okazji Dnia Edukacji Narodowej uroczyście nadawane są też honorowe tytuły profesora oświaty.
ZOBACZ: Gwałtowne załamanie pogody. Meteorolodzy ostrzegają przed burzami i silnym wiatrem
Święto w Polsce zostało wyznaczone w 1957 roku na 20 listopada, ale ostatecznie w 1972 roku datę święta zmieniono na 14 października.
Nauczyciele mają swoje święto na całym świecie. Na Tajwanie obchodzone jest ono 28 września w dniu urodzin Konfucjusza, a w Czechach i na Słowacji - 28 marca, czyli w dniu urodzin Jana Amosa Komeńskiego - XVII-wiecznego pedagoga.
Niezależnie od tego 5 października obchodzony jest Światowy Dzień Nauczyciela (ang. World Teacher's Day). Międzynarodowe święto zostało proklamowane przez UNESCO w 1994 r. W Polsce uznaje się, że jest to dzień nauczycieli akademickich.
Dzień Edukacji Narodowej. Polska pionierem Europy
Data nie jest przypadkowa. Dzień Nauczyciela obchodzony jest w rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej, czyli pierwszego w Europie ministerstwa oświaty, które zajęło się szkolnictwem w Polsce.
14 października 1773 roku Sejm Rozbiorowy przyjął opracowany przez Hugona Kołłątaja projekt "Komissyi nad edukacją młodzi szlacheckiej dozór mającej".
ZOBACZ: Żołnierze znaleźli pokaźną sumę. Była w worku na śmieci
Pierwsze ministerstwo wprowadziło innowacyjne metody w szkolnictwie - opracowano podręczniki i podstawę programową, w którą wprowadzono obowiązkowe elementy geografii, nauk przyrodniczych czy też języka ojczystego.
Po raz pierwszy także uregulowano zawód nauczyciela. Powstały wówczas placówki, gdzie według nowych zasad mogli kształcić się przyszli pedagodzy.
Czytaj więcej