Apel ZNP w Dzień Nauczyciela. "Potrzeba pilnego spotkania z premierem"

Polska Agata Sucharska / PAP/Polsatnews.pl
Apel ZNP w Dzień Nauczyciela. "Potrzeba pilnego spotkania z premierem"
Polsat News
Konferencja ZNP z okazji Dnia nauczyciela

- Oczekujemy poprawy warunków pracy - powiedziała wiceprezes ZNP Urszula Woźniak podczas konferencji z okazji Dnia nauczyciela. Prezes organizacji Sławomir Broniarz chce jak najszybciej spotkać się z premierem Donaldem Tuskiem, by porozmawiać o konieczności pilnych zmian m.in. o wdrożeniu projektu "Godne płace i wysoki prestiż nauczycieli".

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej prezes ZNP Sławomir Broniarz przypomniał, że w Sejmie wciąż czeka inicjatywa obywatelska zgłoszona przez związek "Godne płace i wysoki prestiż nauczycieli". Chodzi o projekt nowelizacji Karty Nauczyciela zakładający powiązanie wysokości wynagrodzeń nauczycieli z wysokością przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. 

 

- Chcielibyśmy, żeby sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży jak najszybciej, wspólnie z partnerami społecznymi, przedstawiła projekt tejże ustawy, bo wiemy, że ona była pisana w innych okolicznościach i wiemy też, że wymaga pewnej korekty, poprawy czy uzupełnienia o stan formalno-prawny, z którym mamy obecnie do czynienia - zaapelował.

 

ZOBACZ: Minister edukacji o odbudowie szkół: Na tym absolutnie nie będziemy oszczędzać

 

Związkowiec poinformował, że wystąpił też z pismem do szefa rządu Donalda Tuska. W liście wskazano na "potrzebę pilnego spotkania z premierem" w celu podjęcia rozmów o najważniejszych problemach edukacji. - To jest najważniejsza dziedzina życia społecznego i bez wątpienia potrzebne są decyzje makro; które wreszcie pokażą, że edukacja jest dowartościowana, jest doceniana nie tylko 14 października - zaznaczył prezes ZNP.

Dzień nauczyciela. Apel ZNP: Oczekujemy poprawy warunków pracy

Głos zabrała również wiceprezes ZNP Urszula Woźniak, która zauważyła, że "zdążyło się odbyć tylko drugie spotkanie grupy roboczej ds. warunków pracy i wynagradzania, natomiast zostało to przerwane przez powódź". - Dopiero w tej chwili dostaliśmy sygnał, że w piątek będzie grupa robocza ds. rozwiązań emerytalnych - zauważyła.

 

Dodała, że na początek października było zaplanowane trzecie spotkanie ws. wynagradzania i warunków pracy. - Mieliśmy rozmawiać o godzinach ponadwymiarowych, o rozliczaniu, o nagrodzie jubileuszowej za 40 lat pracy. Tymczasem spotkanie się nie odbyło, mamy połowę października - zwróciła uwagę.

 

ZOBACZ: Dzień Edukacji Narodowej. Świętują nauczyciele, pedagodzy i wychowawcy

 

- Oczekujemy poprawy warunków pracy - zaznaczyła Woźniak. Argumentowała, że na nauczycieli spada szereg dodatkowych obowiązków, a warunki pracy się nie polepszają, tylko pogarszają z roku na rok. - Nauczyciele słyszą, że znowu dali radę. Tak, nauczyciele zawsze dają radę (...). Zwracamy uwagę, że nauczycieli nadal brakuje - dodała.

 

Nauczyciele, jak dodała wiceprezes, oczekują też wsparcia, zaufania, zrozumienia, życzliwości i szacunku od społeczeństwa. - Osiem lat wdrukowania w głowy społeczeństwa, że nauczyciele tak mało pracują, to i mało zarabiają, osiem lat hejtu, zrobiło swoje - dodała.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie