"W sieci patologii". Wstrząsający reportaż o patostreamingu

Polska
"W sieci patologii". Wstrząsający reportaż o patostreamingu
Telewizja Polsat
Jacek Smaruj odsłania kulisy patostreamingu

"W sieci patologii" to kolejny z reportaży Jacka Smaruja. Tym razem dziennikarz Polsat News pokazał mroczny świat internetowej patologii, która wymknęła się spod kontroli. Smaruj dotarł do ludzi, którzy żyją z hejtu i pokazał, jak na tym zarabiają. Reportaż został wyemitowany w niedzielę 13 października o 21 w Polsat News.

Treści, które patostreamerzy publikują w sieci, są oburzające: przemoc, libacje alkoholowe, pobicia, grożenie śmiercią - wszystko na żywo. Im bardziej coś szokuje, tym oglądalność filmików większa i większe pieniądze.  

 

Jacek Smaruj skontaktował się z najsłynniejszym z nich, który swoje filmiki publikuje od 2019 roku. Dotarł także do ofiar internetowego hejtu, mających często za sobą próby odebrania sobie życia. Niestety, patostreamerzy często pozostają bezkarni. 

"W sieci patologii". Patostreamerzy coraz bardziej niebezpieczni

- Patostreamerzy nie zostawiają swoich streamów, tuż po publikacji są usuwane. Ofiara, chcąc udowodnić hejt, musiałaby filmik zapisywać - powiedział Wojciech Kardyś, ekspert ds. komunikacji internetowej. 

 

ZOBACZ: "Wydarzenia" obchodzą 20. urodziny. Rzetelność i wiarygodność

 

Najbardziej narażone na hejt w sieci są dzieci. Jak podaje NASK w raporcie "Nastolatki 3.0", co czwarty nastolatek deklaruje, że był w sieci ośmieszany lub poniżany. Najczęstszym powodem jest wygląd fizyczny. Niestety, najmłodsi są zarówno hejterami, jak i ofiarami.

 

Mimo zapewnień dwóch wiodących platform, YouTube oraz TikToka, że wszelkie filmiki nawołujące do przemocy oraz pokazujące przemoc są usuwane - proceder trwa. 

Informacje Grupy Polsat. Telewizja i internet  

Jacek Smaruj jest odpowiedzialny za tworzenie działu projektów specjalnych w Pionie Informacji i Publicystyki Telewizji Polsat. Na swoim dziennikarskim koncie ma wiele reportaży m.in. "Polskie Matrioszki" wyemitowane w czerwcu na antenie Polsat News oraz "Podziemie Europy" - emisja we wrześniu. Dziennikarz jest związany ze stacją od 2020 roku. 

 

ZOBACZ: Prestiżowy ranking rozpoznawalności. Dziennikarze Polsatu w czołówce

 

Codziennie Polsat News średnio ogląda 3 mln widzów, a łącznie informacje docierają w kanałach Polsatu do ponad 7,6 mln widzów. Obecnie informacje i publicystyka Polsatu to kanały informacyjne - Polsat News, Polsat News 2, Wydarzenia 24, Polsat News Polityka oraz codziennie kilka wydań Wydarzeń. 

 

Informacje Polsatu to także silna część internetowa - poprzez Polsatnews.pl i Wydarzenia Interia. Łącznie prawie 24 mln mieszkańców Polski co miesiąc korzysta z informacji dostarczanych przez Polsat - kanały i programy telewizyjne oraz portale i serwisy internetowe. 

 

Tylko medialna Grupa Polsat Plus może pochwalić się tak szeroko rozbudowanym i świetnie rozwiniętym obszarem informacyjnym w Polsce. Dzięki bardzo dobrze współpracującym ze sobą stacjom informacyjnym oraz serwisom internetowym marki newsowe Telewizji Polsat tworzą wspólnie największe źródło informacji w kraju i niezmiennie cieszą się opinią najbardziej wiarygodnych.  

 

Reportaż został wyemitowany w niedzielę 13 października o 21 w Polsat News.

Jacek Smaruj / red. / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie