Darmowe sanatorium. Te warunki trzeba spełnić, aby nic nie zapłacić

Porady
Darmowe sanatorium. Te warunki trzeba spełnić, aby nic nie zapłacić
Polsat News
Darmowy pobyt w sanatorium. Jakie są kryteria?

Leczenie uzdrowiskowe wiąże się najczęściej z obowiązkiem uiszczenia opłaty za pobyt. Istnieje specjalna tabela stawek, która rozróżnia poszczególne typy zakwaterowania. Pewna grupa osób wysłana na leczenie może jednak liczyć na zwolnienie z opłat za sanatorium, a nawet refundację kosztów dojazdu. Kto konkretnie?

Obecnie w sanatoriach obowiązuje pierwszy sezon rozliczeniowy. Dla przykładu pokój jednoosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym kosztuje teraz 32,60 zł za dzień.

 

Oznacza to, że dwutygodniowy pobyt w takich warunkach, pomimo bezpłatnego leczenia, wiąże się z kosztami za wyżywienie i zakwaterowanie w wysokości ponad 450 zł.

 

Część osób jest jednak zwolniona z tych opłat. Darmowy pobyt w sanatorium przysługuje następującym grupom:

  • dzieciom i młodzieży do ukończenia 18. roku życia, a jeśli podejmą dalszą naukę - do ukończenia 26 lat,
  • dzieciom z niepełnosprawnością w znacznym stopniu (w tym przypadku nie ma ograniczenia wieku),
  • pracownikom zatrudnionym przy produkcji wyrobów zawierających azbest.

ZOBACZ: Są idealnymi towarzyszami dla seniora. Najlepsze rasy psów dla osoby starszej

 

Pewne koszty pobytu, które nie są pokrywane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Mowa tu o opłatach związanych z przyjazdem na leczenie, obecnością opiekuna oraz dodatkowymi zabiegami, które nie są zgodne z celem pobytu pacjenta w ośrodku.

Rehabilitacja lecznicza ZUS. Zasady

Bezpłatnie z sanatorium skorzystają także ci, którzy kwalifikują się do prewencji rentowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Rehabilitacja lecznicza przysługuje osobom, którym grozi utrata zdolności do pracy. Istnieją jednak zasady, które należy spełnić. Podstawowym warunkiem jest możliwość, że rehabilitacja ponownie umożliwi wykonywanie zawodowych obowiązków.

 

Oprócz tego, aby skorzystać z leczenia w ramach prewencji ZUS, trzeba być w ubezpieczonym w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (a więc pracować zawodowo) lub pobierać zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne czy rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy.

 

Możliwość podjęcia leczenia w sanatorium jest dostępna również dla osób ubiegających się o świadczenie rehabilitacyjne albo rentę przyznawaną z uwagi na niezdolność do pracy.

 

ZOBACZ: Orzeczenie o niepełnosprawności dostaną osoby z tymi schorzeniami. Kryteria i wymogi

 

Warto przypomnieć także o zasadzie kluczowej dla pracowników na L4. Jeśli orzecznik stwierdzi podczas kontroli w trakcie zwolnienia lekarskiego, że zalecana jest rehabilitacja w ramach prewencji rentowej ZUS, to otrzymuje się możliwość skorzystania z niej.

 

Taka rehabilitacja trwa 24 dni. Zakład Ubezpieczeń Społecznych płaci za leczenie, nocleg i wyżywienie. To jednak nie wszystko. Uprawnionemu przysługuje również zwrot pieniędzy za transport. W tym przypadku kryterium jest następujące: otrzymuje się kwotę, która jest równa kosztom najtańszego dojazdu z miejsca zamieszkania do ośrodka rehabilitacyjnego.

Sanatoria w Polsce

Według danych z Głównego Urzędu Statystycznego, na koniec 2023 roku w Polsce funkcjonowało 188 sanatoriów uzdrowiskowych. Łącznie zakładów lecznictwa uzdrowiskowego jest 257. Korzysta z nich niemal milion kuracjuszy.

 

Największy odsetek osób leczonych stacjonarnie stanowią seniorzy, którzy ukończyli 65. rok życia (ponad 56 proc.).

red / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie