Polskie szpitale w potrzebie. Brakuje kluczowego produktu
W wielu polskich szpitalach brakuje soli fizjologicznej. To podstawowy lek, bez którego nie ma mowy o funkcjonowaniu szpitala - mówił na antenie Polsat News Waldemar Malinowski prezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych.
Coraz więcej szpitali informuje Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych o brakach soli fizjologicznej i płynów wieloelektrolitowych w hurtowniach. Są to produkty niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa pacjentów, a ich brak może prowadzić do ograniczenia przyjęć w szpitalach.
Brakuje soli fizjologicznej w szpitalach. Firma wycofała się z rynku
- Na dzień mamy bardzo trudny dostęp do soli fizjologicznej i płynów wieloelektrolitowych. Tak naprawdę dopiero po naszej interwencji dowiedzieliśmy się, że jedna z dwóch firm, które zaopatrują szpitale w te płyny wycofała się z rynku i stąd te problemy - wyjaśnił w rozmowie z Polsat News Waldemar Malinowski.
Jak dodał, związek otrzymał "informację i obietnicę" Ministerstwa Zdrowia o zakupach interwencyjnych tych płynów. - Mamy nadzieję, że te braki zostaną uzupełnione - podkreślił.
Wideo: W polskich szpitalach brakuje kluczowego produktu
Polskie szpitale mają problem. Resort obiecał "zakupy interwencyjne"
- W poniedziałek doszło do sytuacji, że jeden z dyrektorów szpitali powiedział, że ma 40 butelek płynu i po prostu musi ewakuować szpital. Zadziałaliśmy wtedy bardzo ostro. Udało się u niego uzupełnić, ale to była taka skala zagrożenia - przypomniał szef OZPSP.
ZOBACZ: Szpitale zaczynają odmawiać leczenia pacjentów. "W NFZ nie ma pieniędzy"
- Mamy nadzieję, że ministerstwo dosyć szybko te zakupy zrealizuje i problem zostanie zażegnany, bo to są podstawowe leki. Jeśli ich nie ma, to nie ma mowy o funkcjonowaniu szpitali - zauważył.
Sól fizjologiczna - czym jest?
Przypomnijmy: sól fizjologiczna to wodny roztwór chlorku sodu o stężeniu 0,9 %. Jest roztworem izotonicznym, co oznacza, że ma takie samo stężenie jak płyny fizjologiczne w organizmie człowieka.
Jest powszechnie wykorzystywana m.in. do przemywania oczu i buzi niemowląt, oczyszczania ich uszu, nosa oraz wspomagania leczenia kataru. Płyn ten służy również do oczyszczania skóry, łagodzenia podrażnień oraz do płynoterapii. Podawana dożylnie w postaci kroplówki jest lekiem wskazanym w zaburzeniach elektrolitowych.
Czytaj więcej