Akcja CBA. Zatrzymano byłego dyrektora Biura Zakupów RARS
W środę agenci CBA zatrzymali w Warszawie Huberta B., byłego dyrektora Biura Zakupów RARS. W środę prokuratura postawiła mu trzy zarzuty dotyczące m.in. przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków.
W środę CBA zatrzymało byłego dyrektora Biura Zakupów RARS, który był odpowiedzialny za politykę zakupową Agencji - poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński.
"Agenci CBA zatrzymali dziś w Warszawie Huberta B., był dyrektorem Biura Zakupów w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Śledztwo nadzoruje wydział zamiejscowy Prokuratury Krajowej w Katowicach" - przekazał. Dodał również, że mężczyzna zostanie doprowadzony do prokuratury.
Prokuratura postawiła mu trzy zarzuty. Pierwszy dotyczy udziału w okresie od kwietnia 2020 roku do marca 2022 roku w zorganizowanej grupie przestępczej.
Drugi zarzut dotyczy złożenia obietnicy udzielenia korzyści majątkowej w celu skłonienia do naruszenia przepisów prawa i przekroczenia uprawnień, polegających na wywarciu bezprawnego wpływu na przebieg postępowań zakupowych prowadzonych w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.
Ostatni zarzut dotyczy przekroczenia uprawnień w okresie od kwietnia 2020 roku do września 2021 roku.
"Polecił innym pracownikom Agencji Rezerw Materiałowych wybierać oferty złożone przez określone podmioty gospodarcze, a następnie zawierać umowy na dostawę towarów z ww. podmiotami, niezależnie od specyfikacji złożonych przez nich ofert, a nawet pomimo faktu, iż podmioty te nie miały doświadczenia i potencjału ekonomiczno-technicznego do realizacji dostaw rękawiczek, maseczek chirurgicznych i innego wyposażenia zamawianego przez Agencję Rezerw Materiałowych" - wyjaśnia prokuratura.
Akcja CBA. Zatrzymano byłego dyrektora Biura Zakupów RARS
Prokuratura poinformowała również, że prokurator wystąpił do Sądu Rejonowego Katowice-Wschód w Katowicach z wnioskiem o zastosowanie wobec podejrzanego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.
Po godzinie 14 rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych gościł na antenie Polsat News, gdzie przekazał najnowsze informacje i szczegóły dotyczące zatrzymania Huberta B.
- To już kolejna osoba zatrzymana w śledztwie dotyczącym m.in. przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez osoby będące pracownikami RARS. Do tych nieprawidłowości dochodzić miało podczas organizowania i procedowania zakupów towarów. Zatrzymany został dowieziony do katowickiej prokuratury - poinformował Jacek Dobrzyński.
Dobrzyński przypomniał również, że w sprawie zatrzymano wcześniej byłego szefa RARS Michała K., który przebywa w londyńskim areszcie, a także wystawiono list gończy za Pawłem Szopą.
CBA zatrzymało byłego dyrektora Biura Zakupów RARS
Śledztwo w sprawie nieprawidłowości w RARS zostało wszczęte 1 grudnia 2023 r. Aktualnie prowadzi je Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach.
ZOBACZ: Michał K., były szef RARS, bez listu żelaznego. Prawnik ujawnia szczegóły
Podstawą wszczęcia śledztwa były zgromadzone przez CBA materiały o charakterze niejawnym i dwa zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa złożone przez Generalnego Inspektora Informacji Finansowej (GIIF). Na dalszym etapie śledztwa GIIF złożył dwa kolejne zawiadomienia o podejrzeniu prania brudnych pieniędzy.
W lipcu prokuratura postawiła zarzuty dwóm innym osobom w sprawie RARS: dyrektorce biura zakupów Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Justynie G. i kierowniczce z tego biura Joannie P. Zarzuty te dotyczą przekroczenia uprawnień w związku z pełnieniem funkcji publicznych. Miało to polegać na preferencyjnym traktowaniu niektórych kontrahentów RARS w związku z realizacją grantu unijnego w kwocie 114 mln euro na dostawę agregatów prądotwórczych dla Ukrainy.
Afera wokół RARS. Nie będzie listu żelaznego dla Pawła Szopy
22 sierpnia prokuratura poinformowała, że w sprawie nieprawidłowości w RARS wydała postanowienie o przedstawieniu zarzutów wobec b. szefa Agencji Michała K. i Pawła Szopy. Chodzi o udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz niedopełnienie obowiązków i przekroczenie uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.
ZOBACZ: List żelazny dla Pawła Szopy. Jest decyzja sądu
Michał K. był poszukiwany listem gończym i został zatrzymany 2 września w Londynie. Polska zwróciła się o jego ekstradycję. Z kolei Paweł Szopa nadal się ukrywa. Istnieją podejrzenia, że przebywa poza granicami kraju. Twórca "Red is Bad" również jest ścigany listem gończym.
Obrońca przedsiębiorcy w imieniu swojego klienta zawnioskował o wydanie listu żelaznego dla Szopy, ale we wtorek Sąd Okręgowy w Warszawie nie uwzględnił wniosku. Postanowienie jest nieprawomocne.
Czytaj więcej