Zjawiskowa łuna nad Ziemią. Rozbłyski zauważyli astronauci

Świat Agata Sucharska / sgo / Polsatnews.pl
Zjawiskowa łuna nad Ziemią. Rozbłyski zauważyli astronauci
Zorza polarna widziana z kosmosu

Miniona noc była wyjątkowa - na niebie można było obserwować jedną z najsilniejszych zórz polarnych w tym roku. Zjawisko było widzialne gołym okiem na całym świecie, także w Polsce. Z nieco innej perspektywy oglądali ją także astronauci ze statku Dragon Endeavor, którzy podzielili się niezwykłym zdjęciem w sieci.

Jak poinformował Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach" w nocy z poniedziałku na wtorek niespodziewanie "rozhulała się burza magnetyczna" dzięki czemu można było zaobserwować kolorową zorzę polarną, w tym rzadko pojawiającą się niebieską łunę. 

Zjawiskowa zorza widoczna w Polsce. Mieszkańcy pokazali zdjęcia

"Żeby uzmysłowić wam powagę sytuacji, napiszę tylko, że przez 11 lat obserwowania zorzy w Arktyce średnio po dwa miesiące każdym roku, do tej pory widziałem niebieską zorzę tylko jeden raz. To zjawisko jest dla mnie trochę jak zorzowy Biały Kruk" - podkreśla popularyzator astronomii. 

 

 

 

 

Jak podkreślił, niebieskie zorze to prawdziwa rzadkość. Za emisję niebieskiego światła odpowiada zjonizowany cząsteczkowy azot (N2+) na dużych wysokościach. Tak intensywne uaktywnienie się wysokich partii zorzy pozwoliło na bezproblemowe obserwacje wczorajszej zorzy nie tylko w państwach, gdzie zjawisko jest bardzo częste, ale również z Polski, Czech, Słowacji czy nawet Węgier

 

ZOBACZ: Dwa niezwykłe zjawiska nad Polską. To była wyjątkowa noc

 

Z komentarzy wynika, że spektakularna zorza nie umknęła uwadze mieszkańcom Warki, Ostrowca Świętokrzyskiego, Dąbrowy Górniczej oraz okolic większych miast takich jak Poznań, Kraków, Płock, czy Lublin, którzy pokazali swoje zdjęcia.

 

Zorzę z kosmosu zaobserwowali także astronauci ze statku kosmicznego Space X Dragon Endeavor. "To jest widok z okna tego wieczoru... Tęsknię za rodziną i przyjaciółmi, ale przegapilibyśmy dzisiejszą szaloną zorzę, gdybyśmy odcumowali dzisiaj" - napisał jeden z członków załogi Matthew Dominick udostępniając wyjątkowe zdjęcie zjawiska. 

 

 

 

 

Zorze są widziane z kosmosu, ponieważ ich światło emituje się na bardzo dużych wysokościach, nawet do 1000 km nad powierzchnią Ziemi. Dla astronautów z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) zorza polarne są więc częstym widokiem.

Zorza polarna. Jak zrobić jej dobre zdjęcie? 

Aby zrobić dobre zdjęcie zorzy polarnej, warto zacząć od przygotowania odpowiedniego sprzętu. Aparat powinien pozwalać na ręczne ustawianie parametrów, a najlepiej, by była to lustrzanka cyfrowa (DSLR) lub bezlusterkowiec, bo oferują największą elastyczność w ustawieniach.

 

ZOBACZ: Szansa za zobaczenie zorzy polarnej. Ekspertka wskazuje termin

 

Niezbędny jest też statyw, który ustabilizuje aparat podczas długiego naświetlania. Dobrze mieć szerokokątny obiektyw o dużym otworze przysłony - najlepiej f/2.8 lub niżej - aby wpuścić maksymalną ilość światła i uzyskać szeroki kadr zorzy na tle krajobrazu.

 

Najlepiej ustawić przysłonę na najniższą wartość, ISO na 800-1600, a czas naświetlania na 5-25 sekund (krócej przy intensywnym ruchu zorzy). Ostrość powinna być ustawiona ręcznie na "nieskończoność" i użyj balansu bieli w okolicy 4000-5000 K. Warto pamiętać, że zdjęcia wyjdą tym lepiej, im wokół będzie ciemniej

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie