Czujesz mrowienie w stopach? Twój organizm może potrzebować cennej witaminy  

Porady
Czujesz mrowienie w stopach? Twój organizm może potrzebować cennej witaminy  
Polsat News
Mrowienie w stopach może wskazywać na niedobór witaminy B12

Poczucie osłabienia, brak energii, utrata apetytu, mrowienie i drętwienie w kończynach - to tylko niektóre objawy niedoboru witaminy B12. Choć nie potrzeba jej człowiekowi wiele, dla zdrowia jest bardzo istotna. W jaki sposób uzupełniać jej braki? Dla kogo niewystarczająca ilość w organizmie może być szczególnie niebezpieczna?

Kobalamina, czerwona witamina czy też witamina B12. Ten związek znany jest pod kilkoma nazwami. Ta pierwsza wskazuje na udział w jego zawartości kobaltu. Drugie określenie wynika z kluczowej roli w produkcji czerwonych krwinek. Witamina B12 jest ponadto istotna dla syntezy DNA czy przekaźników nerwowych. Ma też niemałe znaczenie w procesach metabolicznych.

Zmęczenie, zły nastrój, mrowienie… Może to brak witaminy B12?

Dorosły człowiek nie potrzebuje dużych dawek witaminy B12. Wystarczy 2,4 mikrograma dziennie. Jest to odpowiednia ilość, by zapobiec objawom jej niedoborów. Wachlarz tych oznak jest dość szeroki, a mieszczą się w nim m.in. następujące dolegliwości:

  • zaburzenia pamięci i koncentracji, 
  • poczucie ciągłego zmęczenia, utraty sił,
  • problemy z apetytem, biegunki i zaparcia, utrata smaku,
  • mrowienie w stopach i dłoniach, drętwienie kończyn,
  • osłabiona koncentracja, 
  • zawroty głowy,
  • zły nastrój, rozdrażnienie, nerwowość, a nawet depresja.

To jedynie część sygnałów, że w organizmie nastąpił długotrwały brak witaminy B12. Na jej niedostatki wskazują też na przykład zapalenie języka i problemy z utrzymaniem równowagi. Niedostarczanie tego cennego związku do organizmu wpływa i na fizyczny, i na psychiczny dobrostan człowieka.

 

Warto też nadmienić, że "czerwona witamina" jest niezwykle ważna dla ciężarnych. Jej niedobór może zaburzyć przebieg ciąży. Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej wskazuje, że kobiety przyjmujące odpowiednią ilość B12 rodzą dzieci mające jej w ciele więcej. Niskie stężenie i karmienie po porodzie jedynie piersią sprawiało, że i potomstwo przejawiało oznaki niedoboru. Należały do nich między innymi zaburzenia snu i apatia.

 

Poza ciężarnymi, w grupie szczególnego ryzyka są też m.in. seniorzy i osoby, które zmagają się z dolegliwościami jelitowymi.

Gdzie najwięcej jest witaminy B12? Bardzo ważna rola diety

Narażeni na niedobory witaminy B12 są również wegetarianie i weganie. Jak podkreśla Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej, kobalaminę czerpię się jedynie z żywności. Niestety dla osób unikających pokarmu pochodzenia zwierzęcego, zdecydowanie najwięcej jej jest w daniach, których chcą unikać. 

 

Dobrym źródłem witaminy B12 są głównie:

  • ryby,
  • podroby,
  • nabiał,
  • jaja.

Weganie mogą postawić na napoje roślinne wzbogacone o "czerwoną witaminę". Można również zdecydować się na suplementację. 

Czy witaminę B12 można przedawkować?

 

Trudno jest przedawkować witaminę B12. Zdarza się to bardzo rzadko, ponieważ nadmiar kobalaminy opuszcza ciało wraz z moczem. 

Jeśli jednak przyjmie się zbyt dużo tego cennego dla organizmu związku, możliwe są późniejsze takie dolegliwości jak: ból głowy, reakcje alergiczne i wymioty. Hiperwitaminoza może być oznaką choroby nerek, krwi lub wątroby.

 

red / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie