Decyzja "na najwyższym szczeblu". Rosja zacieśnia więzi z afgańskimi talibami
Rosyjski minister spraw zagranicznych poinformował w piątek o usunięciu ugrupowania talibów z listy organizacji terrorystycznych. Decyzja ta miała zostać podjęta "na najwyższym szczeblu". Teraz uruchomione będą wszystkie niezbędne prawne procedury. Już w lipcu prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin mówił o talibach jako sojuszniku w walce z międzynarodowym terroryzmem.
O decyzji Kremla poinformowała jako pierwsza rosyjska agencja TASS. Reuters przypomina z kolei, że Rosja powoli, lecz konsekwentnie budowała swoje więzi z talibami, od kiedy ci doszli do władzy w Afganistanie w sierpniu 2021 r.
Stało się to po tym, jak z kraju po 20 latach wojny wycofały się amerykańskie wojska. Mimo upływu od tych wydarzeń trzech lat, talibowie wciąż prawnie uznawani są w Rosji za organizację nielegalną. Ich przywództwa w Afganistanie nie uznaje się zresztą we wszystkich demokratycznych krajach świata.
Rosja wykreśli talibów z listy organizacji terrorystycznych
Talibowie widnieją na rosyjskiej liście organizacji terrorystycznych od 2003 r. Teraz mają z niej zniknąć, o czym zdecydowały najwyższe rosyjskie władze. Ma to być ważny krok Moskwy w kierunku normalizacji relacji z Afganistanem.
Minister spraw zagranicznych w rządzie talibów Amir Khan Muttaqi podczas wizyty w stolicy Rosji powiedział, że z radością przyjął niedawne decyzje Kazachstanu i Kirgistanu o usunięciu byłych rebeliantów z listy zakazanych grup.
ZOBACZ: Rosja pomyliła statki. Omyłkowo ostrzelała przypadkową jednostkę
- Doceniamy także pozytywne sygnały wysokich rosyjskich przedstawicieli w tym względzie i mamy nadzieję zobaczyć więcej efektywnych działań - dodał.
Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow nadmienił z kolei, że Moskwa była przekonana o potrzebie podtrzymania pragmatycznego dialogu z obecnym afgańskim rządem.
- To oczywiste, że niemożliwym jest rozwiązanie problemów albo choćby przedyskutowanie porozumienia dotyczącego Afganistanu bez Kabulu - ocenił.
Moskwa zacieśnia więzi z Kabulem
Ławrow zapewnił przy okazji, że Moskwa będzie kontynuowała swój obrany kurs na rozwijanie politycznych, handlowych i ekonomicznych więzi z Kabulem.
Media wskazują, że podczas swojego wystąpienia rosyjski szef dyplomacji nie wymienił nazwy organizacji, ale chwalił obecnych afgańskich przywódców za ich wysiłki na rzecz ograniczenia produkcji narkotyków i walki z Państwem Islamskim, które jest potępiane przez Rosję.
ZOBACZ: Potężne uderzenie Izraela. "Atak znacznie większy niż poprzednio"
Muttaqi zgodził się z Ławrowem i dodał, że państwa w regionie powinny współpracować w kwestii pokonania Państwa Islamskiego, które według niego organizuje w Afganistanie centra treningowe.
Szef MSZ Rosji upomniał się również w imieniu Afganistanu o zwrot przez USA skonfiskowanych aktywów i zapewnił, że Rosja wyśle tam pomoc humanitarną w postaci żywności i innych potrzebnych dóbr.