Polska nie wdrożyła odpowiednich przepisów. Skarga Komisji Europejskiej o TSUE
Komisja Europejska pozwała Polskę, Hiszpanię, Cypr i Portugalię do TSUE za niewdrożenie drugiego filaru globalnego podatku minimalnego - poinformowała w czwartek agencja Reutera. Przepisy mają na celu zapewnienie globalnego minimalnego poziomu opodatkowania dla korporacji międzynarodowych. Zobowiązane są do tego wszystkie państwa członkowskie UE.
Komisja Europejska zaskarżyła Polskę do TSUE w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej. Oprócz Polski, KE pozwała także Hiszpanię, Cypr i Portugalię. Zaskarżenie dotyczy niewdrożenia przepisów mających na celu wyrównać zasady opodatkowania największych korporacji tak, aby efektywna stawka podatkowa w danym kraju nie była niższa niż 15 proc.
KE uzasadniła swoją decyzję o skierowaniu skargi tym, że wszystkie cztery państwa nie wdrożyły do prawa krajowego dyrektywy w sprawie zapewnienia globalnego minimalnego poziomu opodatkowania międzynarodowych grup przedsiębiorstw oraz dużych grup krajowych. Dyrektywa weszła w życie 1 stycznia.
Komisja Europejska zaskarżyła Polskę. O co chodzi z "drugim filarem"?
Filar drugi ma ograniczyć równanie w dół stawek podatku dochodowego od osób prawnych. Przepisy dotyczą międzynarodowych i krajowych grup kapitałowych o łącznych przychodach rocznych wynoszących co najmniej 750 mln euro w co najmniej dwóch z czterech lat podatkowych bezpośrednio poprzedzających dany rok podatkowy. Zgodnie z dyrektywą, efektywna stawka opodatkowania takich firm będzie musiała wynosić nie mniej niż 15 proc.
ZOBACZ: TSUE. Ważny wyrok dla frankowiczów. Chodzi o żądania zwrotu pieniędzy
KE w swoim wniosku przyznała, że władze czterech krajów, w tym Polski, "podejmują znaczne wysiłki, aby przyjąć krajowe przepisy wdrażające filar drugi". Do tej pory nie zgłosiły one żadnych środków transpozycji.
Reformę podatkową poparło ponad 140 krajów na świecie. Szacuje się, że na polskim rynku działa około 8000 firm, które mogą podlegać temu minimalnemu podatkowi.
Czytaj więcej