Marcin Romanowski zostanie zatrzymany? RPO wskazuje na przeszkodę
Marcin Romanowski stracił międzynarodowy immunitet, ale - jak zauważa Rzecznik Praw Obywatelskich - nie można go zatrzymać drugi raz, opierając się o "te same fakty i dowody". Prof. Marcin Wiącek mówił też w "Gościu Wydarzeń", że "czuje się związany" decyzją Donalda Tuska w kwestii tego, kto kieruje Prokuraturą Krajową. Stwierdził ponadto, że alkosaszetki nie naruszały obecnego prawa.
Bogdan Rymanowski zapytał RPO Marcina Wiącka, czy producent alkotubek złamał prawo. - Wedle mojego rozeznania to nie było naruszenie prawa - stwierdził, zaznaczając, że przepisy prawa nie odnoszą się "aż tak precyzyjne" w takich kwestiach. - Wprowadzają ograniczenia ws. sprzedaży czy reklamy alkoholu - uzupełnił.
ZOBACZ: Zwrot w sprawie tzw. alkosaszetek. Oświadczenie firmy
Odnosząc się do sprawy kontrowersyjnych saszetek, które uchodzą za łudząco podobne do produktów przeznaczonych dla dzieci, uznał, że "to mogło być odebrane, jako wprowadzenie w błąd konsumentów". - Produkt, który jest szkodliwy, był sprzedawany w opakowaniach, które imitują produkt kojarzony z czymś innym - mówił. Jego zdaniem sprawą mógłby zająć się UOKiK.
RPO o Romanowskim: Nie można zatrzymać drugi raz w oparciu o te same fakty
W środę Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy uchyliło immunitet Marcina Romanowskiego, byłego wiceministra sprawiedliwości w rządzie Zjednoczonej Prawicy. Chodzi o śledztwo ws. nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości.
- Doszło do uchylenia przesłanki, która uniemożliwiała ściganie. W tej chwili może być ono kontynuowane i mogą zostać postawione skutecznie zarzuty - skomentował prof. Wiącek.
ZOBACZ: Immunitet Romanowskiego uchylony. "Nie miał prawa do obrony", "Koniec unikania odpowiedzialności"
W tej kwestii zaznaczył, iż "zgodnie z Kodeksem postępowania karnego nie można kogoś zatrzymać ponownie w oparciu o te same fakty i dowody". To nawiązanie do wcześniejszej, nieudanej próby aresztowania Romanowskiego. Sąd odrzucił wtedy wniosek prokuratury, ponieważ polityka Suwerennej Polski ochraniał immunitet ZPRE.
Prokurator krajowy - kto nim jest? RPO: Czuje się związany decyzją premiera
Prowadzący poruszył też temat prokuratora krajowego w odniesieniu do uchwały Izby Karnej Sądu Najwyższego. - Ta uchwała SN wiąże tylko w konkretnej sprawie. To sąd zgłosił pytanie prawne do SN i rozstrzygnięcia ma tylko dla tej konkretnej sprawy - zauważył RPO.
Zapytany, kto jest obecnie prokuratorem krajowym - Dariusz Barski czy Dariusz Korneluk - odpowiedział, iż "czuje się związany decyzją Prezesa Rady Ministrów o powołaniu pana Dariusza Korneluka na prokuratora krajowego".
Jak kontynuował prof. Wiącek, uchwały SN nie są wyrokami Trybunału Konstytucyjnego, które mają moc powszechnie obowiązującą. - Tylko mają moc w konkretnych sprawach - dodał.
Poprzednie wydania "Gościa Wydarzeń" dostępne są na polsatnews.pl.
Czytaj więcej