Syreny alarmowe w Warszawie. Stolica chce przygotować mieszkańców
Stolica przygotowuje się na "Tydzień bezpieczeństwa". Wydarzenie, organizowane w ramach programu "Warszawa chroni", rozpocznie się 7 października. W jego ramach po raz pierwszy w historii miasta przeprowadzony zostanie pilotaż powiadamiania mieszkańców. - Chcemy przygotować ich do prawidłowej reakcji, gdy pojawią się różne sygnały alarmowe - zapewnia prezydent Rafał Trzaskowski.
Warszawa organizuje "Tydzień bezpieczeństwa", który rozpocznie się już w najbliższy poniedziałek. Tego dnia na ulice stolicy wyjedzie zabytkowy tramwaj, który będzie kursował od 11:30 do 17:30 i promował akcję. Na jego pokładzie znajdą się eksperci ze Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa i przedstawiciele służb mundurowych. Ale to nie wszystko.
"Tydzień bezpieczeństwa" w Warszawie. Start 7 października
Władze miasta zdecydowały się na przeprowadzenie zupełnie nowej akcji powiadamiania mieszkańców za pomocą wszystkich dostępnych kanałów komunikacji, gdyż nigdy wcześniej nie przeprowadzano podobnych testów.
Jak poinformował prezydent Rafał Trzaskowski, skoordynowane mają wówczas zostać system alarmowania i ostrzegania ludności, czyli syreny alarmowe, komunikaty warszawskiego systemu powiadomień, komunikaty regionalnego systemu ostrzegania, alerty RCB i komunikaty w mediach.
ZOBACZ: Zmiany na szczytach NATO. Mark Rutte nowym szefem Paktu Północnoatlantyckiego
Stanie się to we współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, z którym miasto od wielu miesięcy prowadzi rozmowy na temat bezpieczeństwa i jego różnych aspektów.
Syreny alarmowe w Warszawie. Miasto przetestuje systemy alarmowania
Na oficjalnej stronie Urzędu Miasta Warszawa można przeczytać, że program "Warszawa chroni" łączy wszystkie aspekty bezpieczeństwa w mieście - bezpieczeństwo drogowe, ochronę infrastruktury krytycznej, a nawet odporność na ulewy, wichury i ekstremalne temperatury. Tajemnicą nie jest także, że duży wpływ na obecne działania ma wojna w Ukrainie.
- Wraz z ministrem Tomaszem Siemoniakiem jesteśmy przekonani, że dzisiaj to sprawa fundamentalna, jeżeli chodzi o przygotowanie również samorządów, miast i miasteczek na bardzo różne ewentualności. Stąd nasza współpraca przy ustawie o ochronie ludności i obronie cywilnej - ona jest niesłychanie istotna - podkreślił prezydent Trzaskowski.
ZOBACZ: Pierwsza taka sytuacja od prawie 50 lat. Porty w USA zamknięte
Jednym z aspektów poddanych testom będzie próba systemów alarmowania. Ta odbędzie się w środę 9 października o godzinie 11. Wtedy to w Warszawie uruchomione zostaną syreny alarmowe.