Problemy z zasypianiem? U osób starszych może to zwiastować poważną chorobę
Kłopoty z prawidłowym snem mogą być oznakami różnych dolegliwości. Niestety, również tych najpoważniejszych. Chodzi tu między innymi o chorobę Parkinsona. Dotyka ona zwłaszcza osoby starsze i jest nieuleczalna. Na jej przebieg wpływa jednak szybkie wykrycie i leczenie objawowe. Dlatego zaburzenia snu warto badać u specjalisty.
Parkinson to przewlekła choroba neurodegeneracyjna. Oznacza to, że prowadzi do uszkodzenia komórek nerwowych w mózgu. Charakterystyczne dla niej jest między innymi drżenie i sztywność mięśni.
Ryzyko zachorowania rośnie wraz z wiekiem. Stwierdza się ją u 1 proc. osób po 60. roku życia. Szacuje się, że w Polsce na chorobę Parkinsona cierpi około 100 tysięcy osoby.
ZOBACZ: Zapobiega demencji. Seniorzy powinni go jeść nawet kilka razy dziennie
Rozwija się latami, a jej wczesne objawy potrafią być nieraz trudne do wychwycenia. Jedną z nich są zaburzenia snu w fazie REM.
Faza REM. Te zaburzenia mogą oznaczać ciężką chorobę
W trakcie fazy REM snu człowiek najbardziej doświadcza skutków marzeń sennych. Są one intensywne, a mózg jest wówczas bardzo aktywny.
Jednocześnie będąc w tym stanie, ciało powinno pozostawać w bezruchu. Nie dzieje się tak w przypadku zaburzeń fazy REM. Wtedy to możliwe są gwałtowne ruchy, kopanie i machanie rękami, reakcje "obronne" w związku z nieprzyjemnym marzeniem sennym. Nierzadko też osoba z takimi zaburzeniami krzyczy przez sen.
ZOBACZ: Kawa pomaga schudnąć, ale to nie wszystko. Ustalenia naukowców
Ale są też inne związane ze snem oznaki choroby Parkinsona. Wśród nich jest między innymi nadmierna senność w trakcie dnia. Jednak za najczęstsze zaburzenie uchodzi bezsenność. Bardzo często związana jest z przerywanym snem lub budzeniem przed czasem.
Wskazuje się też na schorzenie, jakim jest zespół niespokojnych nóg (RLS). To neurologiczna dolegliwość charakteryzująca się między innymi występowaniem potrzeby poruszania nogami w trakcie snu.
Kontakt z neurologiem jest wskazany, jeśli stwierdzi się tego typu objawy.
Wczesne objawy choroby Parkinsona
Specjaliści wskazują też na inne oznaki. Chorobę Parkinsona mogą sugerować również zaparcia i problemy z węchem. Zauważa się także stopniowe spowolnienie i niezgrabność w ruchach.
ZOBACZ: Naukowcy twierdzą, że starzejemy się skokami. Wskazali lata nagłych zmian w organizmie
Zmiany zachodzą też w zachowaniu. Dlatego należy zwrócić uwagę na ewentualne występowanie depresji. Może ona być wynikiem zmian w neuroprzekaźnikach w mózgu. Ponadto pojawiają się takie problemy, jak apatia i lęki.
Z czasem występują coraz większe zaburzenia związane z ruchem, sztywnienie mięśni i drżenia.
Nie ma obecnie lekarstwa na Parkinsona. Jednak wczesne wykrycie pozwala na skuteczniejszą terapię uśmierzającą objawy tej strasznej choroby.
Ten artykuł to jedynie wskazówka. Każdy niepokojący objaw powinien być w pierwszej kolejności skonsultowany z lekarzem.
Czytaj więcej