Jadł jedno jajko na godzinę. Rezultaty zadziwiły lekarzy
Co się stanie, jeśli co godzinę będziemy jeść jajko? Na to pytanie postanowił odpowiedzieć jeden z lekarzy, który w ramach eksperymentu spożywał je w takiej częstotliwości przez miesiąc. Organizm zareagował zupełnie inaczej, niż spodziewali się naukowcy. Okazuje się, że przy takiej diecie warto jeść kilka konkretnych produktów.
Nick Norwitz, amerykański lekarz robiący doktorat na Uniwersytecie Harvarda, postanowił przeprowadzić na sobie nietypowy eksperyment, inspirując się swoimi własnymi problemami.
W przeszłości mężczyzna zmagał się z ciężką chorobą jelit. Przy takich dolegliwościach wskazane jest, by jeść lekkostrawne pokarmy. Do takiej kategorii produktów należą m.in. jajka.
Jedzenie ich w większych ilościach powoduje jednak obawy o zwiększony poziom cholesterolu. Naukowiec postanowił sprawdzić, jakie będzie miał wyniki po miesiącu jedzenia jednego jajka na godzinę.
Jajka a cholesterol. Wyniki badań zaskoczyły naukowców
W sumie naukowiec spożył 720 jajek. Dieta wpłynęła na niego jednak inaczej, niż pierwotnie zakładał. Wbrew oczekiwaniom naukowców pracujących nad projektem stężenie LDL, czyli tzw. złego cholesterolu w organizmie nie zwiększyło się, a wręcz przeciwnie - zmniejszył się o 18 proc.
ZOBACZ: Kawa pomaga schudnąć, ale to nie wszystko. Ustalenia naukowców
Okazało się, że negatywne skutki udało się zniwelować odpowiednią dietą. Okazało się, że po dwóch tygodniach eksperymentu zaczął włączać do swojego jadłospisu produkty bogate w węglowodany.
Dieta pełna jajek. Z czym najlepiej je jeść?
Lekarz jadł m.in. banany, jagody i mrożone wiśnie, które łączył ze swoim ulubionym masłem z orzechów makadamia. Jego dzienne spożycie węglowodanów wynosiło około 60 gramów.
ZOBACZ: Papieski owoc zbawieniem dla serca. Seniorzy łatwo znajdą go w sklepie
- U osób ograniczających węglowodany często obserwuje się wzrost poziomu LDL, ponieważ organizm zaczyna spalać tłuszcz jako główne źródło energii. Gdy jednak zwiększamy spożycie węglowodanów, organizm zaczyna korzystać z nich jako źródła energii, co prowadzi do obniżenia poziomu LDL - wyjaśnił naukowiec.
Dotychczasowa wiedza naukowców wskazuje na to, że liczba jajek, jaką można bezpiecznie spożywać dziennie, zależy od indywidualnych czynników, takich jak ogólny stan zdrowia, dieta i poziom cholesterolu. Dla większości zdrowych osób jedno do trzech jaj dziennie.
Niektóre osoby mogą być bardziej wrażliwe na cholesterol z pożywienia. Dla nich zaleca się ograniczenie spożycia jajek do około 3–4 tygodniowo. Jednak coraz więcej dowodów wskazuje, że tłuszcze nasycone i trans mają większy wpływ na poziom cholesterolu we krwi niż cholesterol z jaj. W przypadku poważnych chorób warto skonsultować się z lekarzem.
Czytaj więcej