Papież Franciszek uhonorował polskiego lekarza. Wyjątkowy order
Papież Franciszek odznaczył orderem św. Sylwestra prof. Marka Krawczyka. To on jako pierwszy w Polsce przeprowadził udany zabieg przeszczepienia wątroby. Jak podkreślił wręczający odznaczenie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz - nie jest ono nadawane zbyt często.
Order św. Sylwestra (Ordo Sancti Silvestri Papae) ustanowił w 1841 r. papież Grzegorz XVI. Odznaczenie to nadawane jest osobom świeckim, także niekatolikom, za aktywność w dziele apostolskim, wybitne zasługi w pracy zawodowej lub osiągnięcia w różnych dziedzinach nauki i sztuki. Order św. Sylwestra jest jednym z pięciu odznaczeń przyznawanych przez papieży.
Papież Franciszek uhonorował prof. Marka Krawczyka orderem św. Sylwestra
Prof. Marek Krawczyk jako pierwszy lekarz w Polsce w 1992 roku przeprowadził samodzielną - to znaczy bez udziału lekarzy z zagranicy - cholecystektomię techniką laparoskopową. W 1999 r. rozpoczął wraz z Centrum Zdrowia Dziecka program przeszczepiania wątroby od dawcy żywego. W tym samym roku przeprowadził pierwszy w Polsce udany tego typu zabieg.
ZOBACZ: Niespodziewana wizyta papieża Franciszka. Zaskoczył gospodarzy
W kierowanej przez niego klinice wykonano również pierwsze w kraju jednoczesne przeszczepienie wątroby i nerki u chorego dorosłego. Do chwili obecnej wykonano tam ponad tysiąc transplantacji wątroby od dawcy zmarłego i pobrano ponad 200 fragmentów wątroby do przeszczepienia od dawcy żywego.
Wyjątkowy order dla polskiego lekarza. "Nie jest nadawany zbyt często"
Wręczając order metropolita warszawski podkreślił, że Order św. Sylwestra nie jest nadawany zbyt często. - To order, który jest wyróżnieniem papieskim za wybitne zasługi zawodowe i nie ulega wątpliwości, że w takim charakterze się dzisiaj zbieramy. Dość powiedzieć, że rzeczywiście jest to wyróżnienie ze strony Kościoła ważne i istotne - mówił kard. Nycz.
- Bez wątpienia można stwierdzić, że pan prof. Krawczyk wyznaczył i stworzył podstawy do dalszego działania kolejnych pokoleń polskich lekarzy i naukowców - powiedział w laudacji prof. Michał Grąt, cytowany przez serwis niedziela.pl.
Jak wspomniał natomiast ks. prof. Krzysztof Pawlina, na pytanie, co w życiu zawodowym było dla prof. Krawczyka najważniejsze, lekarz odpowiadał: "to, że zostałem lekarzem, świadomość, że mogę pomagać".
ZOBACZ: Papież stanowczo. Duchowni mają mniej wydawać
Przypomnijmy: prof. Marek Krawczyk był latach 2008-2016 rektorem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Od 2007 r. jest członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk.
Czytaj więcej