Zupa na obrazie van Gogha. "O grubość szyby do nieodwracalnego uszkodzenia"

Kultura
Zupa na obrazie van Gogha. "O grubość szyby do nieodwracalnego uszkodzenia"
X/Just Stop Oil
Aktywiści zalali obraz

Troje aktywistów z Just Stop Oil oblało zupą pomidorową słynny obraz "Słoneczniki" Vincenta van Gogha, który znajduje się w londyńskiej Galerii Narodowej. Stało się to zaledwie kilka godzin po tym, jak dwoje innych członków grupy skazano na więzienie dokładnie za to samo.

Aktywiści Just Stop Oil oblali zupą pomidorową z puszki obraz "Martwa natura: wazon z piętnastoma słonecznikami" z 1888 roku oraz obraz "Martwa natura: wazon z dwunastoma słonecznikami" z 1889 roku ze słynnej serii "Słoneczniki" Vincenta van Gogha.

Aktywiści zalali zupą "Słoneczniki" van Gogha

Obrazy były częścią czasowej wystawy "Poets and Lovers" w National Gallery w centrum Londynu. Jeden z nich został wypożyczony z muzeum w Filadelfii.

 

Kierownictwo National Gallery poinformowało, że obrazy nie ucierpiały dzięki szybie ochronnej. Sprawcy wandalizmu zostali zatrzymani pod zarzutem niszczenia mienia.

 

ZOBACZ: Lady Gaga doceniła Jana Matejkę. Słynny obraz na okładce płyty gwiazdy

 

W oświadczeniu wydanym w mediach społecznościowych organizacja Just Stop Oil przekazała, że była to forma protestu przeciwko wyrokom dla dwójki innych członków organizacji.

 

 

 

Skazane za atak na obraz

23-letnia Phoebe Plummer i 22-letnia Anna Holland zostały skazane wcześniej tego samego dnia za oblanie "Słoneczników" van Gogha zupą pomidorową. Doszło do tego w październiku 2022 r.

 

ZOBACZ: Aktywiści sparaliżowali lotnisko w Niemczech. Zawieszono wszystkie loty

 

Aktywistki później przykleiły się także ściany pod obrazem. Sam obraz był za szybą i nic mu się nie stało. Wrócił na wystawę tego samego dnia.

 

Uszkodzeniu uległa jednak rama. Według prokuratury zniszczenia przekroczyły 10 tys. funtów.

 

ZOBACZ: Przykleili się do pasa startowego. Aktywiści sparaliżowali lotnisko w Monachium

 

Obie aktywistki nie przyznały się do winy. Plummer została skazana na dwa lata więzienia, a Holland na 20 miesięcy.

 

Sędzia sądu koronnego w londyńskiej gminie Southwark w uzasadnieniu podkreślił, że aktywistki były o krok od zniszczenia wielkiego dzieła sztuki. "Były o grubość szyby do nieodwracalnego uszkodzenia lub nawet zniszczenia, [obrazu] który jest bezcenny w dosłownym znaczeniu".

Aldona Brauła / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie