Andrzej Duda o decyzji Sądu Najwyższego. "Przyjmuję z satysfakcją"
"Z satysfakcją przyjmuję orzeczenie Sądu Najwyższego potwierdzające słuszność mojego stanowiska o nielegalności usunięcia prok. Dariusza Barskiego z funkcji Prokuratora Krajowego przez rząd premiera Donalda Tuska" - napisał prezydent Andrzej Duda w serwisie X. Jego zdaniem usunięcie Barskiego i powołanie na funkcję Korneluka stanowią "pogwałcenie konstytucyjnej zasady praworządności".
Słowa prezydenta Andrzeja Dudy to reakcja na fakt, że w piątek - chwilę przed południem - Izba Karna Sądu Najwyższego orzekła, że przywrócenie Dariusza Barskiego ze stanu spoczynku i powołanie go na Prokuratora Krajowego w 2022 roku było wiążące i skuteczne prawnie.
"Z satysfakcją przyjmuję orzeczenie Sądu Najwyższego potwierdzające słuszność mojego stanowiska o nielegalności usunięcia prok. Dariusza Barskiego z funkcji Prokuratora Krajowego przez rząd Premiera Donalda Tuska" - napisał Andrzej Duda.
Andrzej Duda poparł decyzję Sądu Najwyższego
"Zarówno nielegalne usunięcie Dariusza Barskiego, jak i bezprawne powołanie na funkcję Prokuratora Krajowego Dariusza Korneluka, stanowią w istocie rażące pogwałcenie konstytucyjnej zasady praworządności" - ocenił dalej.
Uchwałę podjął skład trzech sędziów Izby Karnej SN, przewodniczył mu prezes tej Izby Zbigniew Kapiński. W składzie byli także sędziowie Marek Siwek i Igor Zgoliński. Co warto podkreślić, wszyscy ci trzej sędziowie zostali wyłonieni do SN w procedurach przed Krajową Radą Sądownictwa po zmianach z 2017 roku.
ZOBACZ: Kandydat PiS na prezydenta. Andrzej Duda o "słodkiej tajemnicy"
Rozstrzygnięcie poprzedziła batalia dotycząca wyłączenia sędziów SN rozstrzygających sprawę. Przedstawiciele Prokuratury Krajowej złożyli kolejny wniosek o ich wyłączenie oceniając, że skład ten "nie tworzy sądu niezależnego, bezstronnego i niezawisłego". Pierwszy z takich wniosków PK złożony został kilkanaście dni temu.
Przed tygodniem sędzia z Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN - również wyłoniony do SN po 2017 roku - pozostawił ten wniosek bez rozpoznania. W piątek skład SN uznał, że kolejny wniosek PK jest tożsamy z poprzednim i także pozostawił go bez rozpoznania.
Reformy Adama Bodnara. Spór o Prokuratura Krajowego
Zmiany na szczytach prokuratury zapoczątkowano w styczniu tego roku. Wówczas minister sprawiedliwości-prokurator generalny Adam Bodnar w czasie spotkania z Barskim wręczył mu dokument stwierdzający, że przywrócenie go do służby czynnej 16 lutego 2022 r. przez poprzedniego prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę "zostało dokonane z naruszeniem obowiązujących przepisów i nie wywołało skutków prawnych".
ZOBACZ: Wątpliwości co do prokuratora krajowego. Sąd Najwyższy zdecydował
Na stanowisko - zamiast Barskiego - został tymczasowo powołany prok. Jacek Bilewicz. Ostatecznie konkurs wygrał w drugiej połowie lutego prok. Dariusz Korneluk, którego w połowie marca premier powołał na nowego Prokuratura Krajowego.
Czytaj więcej