Nowy pakiet wojskowy dla Ukrainy. Chodzi o ponad 8 mld dolarów

Świat Adrianna Rymaszewska / Reuters
Nowy pakiet wojskowy dla Ukrainy. Chodzi o ponad 8 mld dolarów
PAP/Leszek Szymański/PAP/EPA/JIM LO SCALZO
Joe Biden ogłosił nowy pakiet pomocy dla Ukrainy

Amerykański przywódca Joe Biden ogłosił warty ponad 8 miliardów dolarów pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Nowa pomoc ma wesprzeć Kijów w jeszcze szybszej wygranej wojny z Rosją. Stało się to w momencie, gdy w Stanach Zjednoczonych przebywa z wizytą prezydent Wołodymr Zełenski. Ten zapewnił Bidena, że Kijów wykorzysta pakiet w "najbardziej efektywny i przejrzysty sposób".

Na miesiące przed ustąpieniem ze stanowiska, prezydent USA Joe Biden zdecydował się podjąć poważne zobowiązanie wobec Ukrainy.

 

Zapowiedziany pakiet obejmuje m.in. pierwszą dostawę precyzyjnej bomby kierowanej o zasięgu do 130 km. Pocisk ma pomóc Ukrainie uderzać w siły rosyjskie ze znacznie bezpieczniejszej odległości niż dotychczas.

USA. Joe Biden ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy

Wraz z ogłoszeniem kolejnego potężnego wsparcia dla ukraińskiej armii, Joe Biden przekazał, że wspieranie Kijowa, od początku wojny z Rosją, było najwyższym priorytetem USA.


- Dlatego dziś ogłaszam zintensyfikowanie pomocy w zakresie bezpieczeństwa dla Ukrainy i szereg dodatkowych działań, które pomogą jej wygrać tę wojnę - powiedział.

 

ZOBACZ: Rosyjski dron w pobliżu elektrowni jądrowej. 150 km od Polski


Jednocześnie urzędnicy z Waszyngtonu doprecyzowali, że zgody na użycie amerykańskich rakiet do uderzenia w cele położone w głębi Rosji nadal nie ma.

Zełenski dziękuje Bidenowi. Mówi o "efektywnym" wykorzystaniu wsparcia

Większość nowej pomocy, bo aż 5,5 mld dol., ma zostać przydzielona przed poniedziałkowym końcem roku podatkowego w USA. Kolejne 2,4 mld dol. przekazane zostanie w ramach Ukraine Security Assistance Initiative, która pozwala administracji kupować broń dla Ukrainy od firm.


Dzięki temu Ukraina ma zyskać dodatkową obronę powietrzną, bezzałogowe systemy powietrzne i amunicję typu powietrze-ziemia. Dodatkowo, Biden oświadczył, że w ramach jego planu Departament Obrony wyremontuje i dostarczy Ukrainie kolejną baterię obrony powietrznej Patriot i więcej rakiet.


Oprócz tego, Pentagon został zobowiązany do rozszerzenia kursów dla ukraińskich pilotów F-16, m.in. poprzez wsparcie szkolenia dodatkowych 18 pilotów w przyszłym roku.


Prezydent Wołodymyr Zełenski podziękował Bidenowi i Kongresowi USA za nowy pakiet pomocy wojskowej, mówiąc, że Ukraina wykorzysta go "w najbardziej efektywny i przejrzysty sposób".

Republikanie krytykują Zełenskiego. Nie będzie spotkania z Trumpem

Aby zwalczać unikanie sankcji i pranie brudnych pieniędzy, Stany Zjednoczone mają zamiar działać na rzecz zakłócenia tego, co Biden nazwał "globalną siecią kryptowalut, w koordynacji z partnerami międzynarodowymi".


Amerykański przywódca zapowiedział, że w przyszłym miesiącu zwoła w Niemczech spotkanie na szczeblu przywódców Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy, aby skoordynować wysiłki ponad 50 krajów wspierających Ukrainę.


Przed spotkaniem z Bidenem Zełenski uczestniczył w spotkaniach z demokratycznymi i republikańskimi prawodawcami, w tym z liderami komitetów bezpieczeństwa narodowego, którzy nadzorują pomoc zagraniczną.

 

ZOBACZ: Spotkanie światowych przywódców w USA. Podpisano ważną deklarację


Obrona Ukrainy otrzymała w USA w dużej mierze ponadpartyjne poparcie, ale nie było jasne, ilu republikanów znajdzie czas, aby usiąść z Zełenskim w obliczu rosnącej krytyki jego rządu ze strony liderów partii, w tym Donalda Trumpa, republikańskiego kandydata na prezydenta.


Trump krytykuje ukraińskiego prezydenta podczas jego kampanii przed wyborami 5 listopada i, przynajmniej na razie, odrzucił prośbę Zełenskiego o spotkanie.


Co więcej, były prezydent ostro skrytykował Zełenskiego w środę, mówiąc na wiecu wyborczym w Karolinie Północnej: "Nadal dajemy miliardy dolarów człowiekowi, który odmówił zawarcia umowy, Zełenskiemu", a także obwinił Joe Bidena i Kamalę Harris o dopuszczenie do rosyjskiej inwazji.


Wielu republikanów w Kongresie było wściekłych z powodu niedzielnej wizyty Zełenskiego w fabryce amunicji w Scranton w Pensylwanii, gdzie dorastał Biden. Kierowana przez nich Komisja Nadzoru Izby Reprezentantów wszczęła śledztwo w sprawie podróży ukraińskiego prezydenta.


Spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson, republikanin, który ma spotkać się z Zełenskim w czwartek, zażądał, aby zwolnił swojego ambasadora w Waszyngtonie za planowanie podróży do Scranton, chociaż powiedział dziennikarzom, że to żądanie nie jest groźbą sprzeciwu wobec pomocy wojskowej.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie