Teleskop Hubble'a sfotografował odległą galaktykę. W środku "gargantuiczna" czarna dziura

Świat
Teleskop Hubble'a sfotografował odległą galaktykę. W środku "gargantuiczna" czarna dziura
NASA
Teleskop Hubble zaobserwował nową galaktykę

Kosmiczny Teleskop Hubble’a uchwycił na zdjęciu odległą od Ziemi o 240 mln lat świetlnych galaktykę. Astronomów szczególnie zainteresowało jej centrum. Kryje ono "gargantuiczną" czarną dziurę o masie 65 milionów mas Słońca.

Na zdjęciu, odległej o 240 mln lat świetlnych, położonej w gwiazdozbiorze Lunety, galaktyki IC 4709 widać centrum z ogromną czarną dziurą, jak również galaktyczny dysk i otaczające go mgliste halo - przekazała NASA.

 

Teleskop Hubble’a uchwycił jasny środek galaktyki, bogaty w gwiazdy dysk oraz otaczające galaktykę mgliste, półprzezroczyste halo.

Hubble sfotografował odległą galaktykę. W środku ogromna czarna dziura

Astronomów szczególnie zainteresowało centrum. Kryje ono bowiem, jak to określili, "gargantuiczną" czarną dziurę o masie 65 milionów mas Słońca. Spada na nią - spiralną drogą - gaz, który rozgrzewa się w czasie nabierania coraz większej prędkości obrotowej - dodała NASA.

 

Jest do tego stopnia rozgrzany, że świeci w szerokim zakresie fal elektromagnetycznych - od podczerwieni, przez światło widzialne, aż po promieniowanie rentgenowskie. Światło widzialne pochodzące z jądra galaktyki jest blokowane przez pas pyłu.

 

Galaktyka IC 4709NASA
Galaktyka IC 4709

Jak zaznaczono, wyjątkowa rozdzielczość Teleskopu Hubble’a pozwala uzyskać szczegółowy obraz interakcji między stosunkowo małym aktywnym jądrem galaktycznym i resztą galaktyki.

 

ZOBACZ: Powódź widziana z kosmosu. Zdjęcia satelitarne dostarczą kluczowych danych

 

To informacje kluczowe dla zrozumienia supermasywnych czarnych dziur obecnych w galaktykach znacznie bardziej odległych niż IC 4709, gdzie rozdzielenie tak drobnych szczegółów nie jest możliwe.

 

Kosmiczny Teleskop Hubble’a na orbicie okołoziemskiej NASA
Kosmiczny Teleskop Hubble’a na orbicie okołoziemskiej

Naukowcy oczekują, że dodatkowych danych na temat jądra galaktyki IC 4709 oraz innych galaktyk dostarczy teleskop NASA SWIFT dzięki obserwacjom w świetle widzialnym, ultrafioletowym oraz w zakresie promieni X. Wspomóc go może europejski satelita Euclid.

 

Obserwacje mają pomóc dokładniej zrozumieć czarne dziury i ich wpływ na galaktyki.

Michał Blus / sgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie