Powódź w Polsce. Fala kulminacyjna w Krośnie Odrzańskim
Przez Krosno Odrzańskie przepływa szczytowa fala kulminacyjna, ale ogólna sytuacja na Odrze jest stabilna - przekazał bryg. Arkadiusz Kaniak, rzecznik lubuskiej straży pożarnej. IMGW poinformował, że spada stan wody w Cigacicach, a w Nietkowie spadki zaczną się nad ranem. Dobre wiadomości docierają też z Wrocławia, gdzie Odra po raz pierwszy od tygodnia jest poniżej stanu alarmowego.
- Szczyt fali w Krośnie Odrzańskim potrwa mniej więcej do godziny 14:00 i wtedy fala powinna zacząć się obniżać - przekazał mł. bryg. Kaniak.
Następnymi większymi miastami na drodze fali powodziowej na środkowym odcinku Odry w woj. lubuskim są Słubice i Kostrzyn nad Odrą.
Powódź w Polsce. Nowe informacje o fali kulminacyjnej
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) poinformował, że w środę o godz. 5 rano poziom wody w Nowej Soli wynosił 625 cm przy stanie alarmowym 450 cm, w Białej Górze 554 cm, przy stanie alarmowym 470 cm, w Cigacicach 636 cm przy stanie alarmowym 400 cm.
W Nietkowie Odra miała 638 cm przy stanie alarmowym 400 cm, w Połęcku 557 cm przy stanie alarmowym 350 cm, a w Słubicach 544 cm przy stanie alarmowym 410 cm.
Jak podał IMGW "utrzyma się tendencja spadkowa stanów wody, ale przy przekroczonych stanach alarmowych".
ZOBACZ: "Moment zwrotny". Premier pogratulował prezydentowi miasta
Kulminacja fali powodziowej będzie się przemieszczała w dół Odry. W Cigacicach nocą były notowane spadki, a zgodnie z prognozą IMGW w Nietkowie będą nad ranem.
"Na kolejnych stacjach hydrologicznych od Połęcka do Słubic stany wody będą wzrastały powyżej stanów alarmowych" – podał IMGW.
Zgodnie z prognozami IMGW przekroczenia stanów alarmowych prognozowane są również na środę i czwartek. W kolejnych dniach wystąpi kulminacja fali wezbraniowej około 70-100 cm powyżej stanów alarmowych.
Dobre wiadomości z Wrocławia
W nocy z wtorku na środę Odra we Wrocławiu po raz pierwszy od tygodnia spadła poniżej stanu alarmowego.
Odra w Trestnie pod Wrocławiem przekroczyła stan alarmowy, czyli 450 cm, w ubiegłym tygodniu, w nocy z 17 na 18 września. Czoło fali powodziowej przeszło przez stolicę Dolnego Śląska, nie wyrządzając szkód, 19 września. W kulminacyjnym momencie wodowskaz w Trestnie pokazał 644 cm, przy czym historyczne maksimum zostało osiągnięte na tym wodowskazie w lipcu 1997 r. Wtedy poziom Odry wyniósł tam 724 cm.
ZOBACZ: Osiecznica pod wodą. "Wałów nie ma od zawsze"
W nocy z wtorku na środę poziom Odry w tym miejscu po raz pierwszy od tygodnia spadł poniżej stanu alarmowego. Według danych IMGW we wtorek o godz. 22.50 wyniósł 449 cm. Kolejne odczyty z godz. 23 były wyższe, jednak zgodnie z prognozami o godz. 8 w środę stan wody wyniesie 440 cm.
Czytaj więcej