Okryto inwazyjny gatunek. Szybko się rozprzestrzenia

Świat
Okryto inwazyjny gatunek. Szybko się rozprzestrzenia
PAP/Marcin Bielecki
Dr Romain Gastineau prezentuje jeden ze znanych już gatunków płazińców

Nowy gatunek płazińca napotkano po raz pierwszy w Karolinie Północnej w 2020 roku, ale dopiero cztery lata później naukowcy zrozumieli, z czym mają do czynienia. Amaga pseudobama do złudzenia przypomina Obama nungara, inny gatunek inwazyjny, który występuje już w całej Europie. Ten może szybko pójść w jego ślady.

Nowy gatunek płazińca panoszy się w Stanach Zjednoczonych - alarmują naukowcy. Amaga pseudobama, który swoją nazwę zawdzięcza łudzącemu podobieństwu do znanego już Obama nungara, był widziany dotąd w Karolinie Północnej, na Florydzie i w Georgii. Badacze nie wykluczają jednak, że mógł pojawić się także w innych stanach.

Nowy gatunek płazińca. Naukowcy nie dali się oszukać

Po raz pierwszy nowy gatunek zaobserwowano w Karolinie Północnej w 2020 roku. Płaziniec ma brązowy kolor i długość kilku centymetrów. Naukowcom przekazano wówczas zdjęcia zwierzęcia, ci jednak uznali, że mają do czynienia z Obamą nungarą i nie poświęcili mu szczególnej uwagi. 

 

Dopiero po czterech latach płaziniec zyskał ich zainteresowanie. Po przeprowadzeniu badań molekularnych stało się jasne, że gatunek ten bardzo różni się od Obama nungara. Naukowcy stworzyli następnie szczegółową analizę morfologiczną i sporządzili opis. 

 

ZOBACZ: Myliliśmy się co do Księżyca. Chiny z sensacyjnym odkryciem

 

Międzynarodowy zespół poinformował o odkryciu nowego gatunku płazińca w czasopiśmie naukowym PeerJ. W skład zespołu wchodzą naukowcy z Narodowego Muzeum Historii Naturalnej w Paryżu we Francji, Drexel University i North Carolina State University w Stanach Zjednoczonych, James Cook University w Australii oraz Uniwersytetu Szczecińskiego w Polsce.

Inwazyjny gatunek płazińca. Może dotrzeć do Europy

Amaga pseudobama to inwazyjny gatunek pochodzący z Ameryki Południowej. Dotąd nie obserwowano go w Ameryce Północnej. Faktyczne ustalenie jego rozmieszczenia nie jest łatwe, ponieważ naukowcy w dużej mierze opierają się pod tym względem na informacjach dostarczanych im przez mieszkańców poszczególnych części kraju. Ci zazwyczaj podsyłają zdjęcia napotkanych płazińców, jednak na podstawie samej fotografii rozróżnienie tego gatunku od Obama nungara jest w zasadzie niemożliwe.

 

ZOBACZ: Sonda Juno z ważnym odkryciem. Potwierdza naszą wiedzę o księżycu Jowisza

 

Obama nungara pochodzi z Brazylii i Argentyny. Ten płaziniec zaatakował dotąd znaczną część Europy, przypomina portal phys.org. Wkrótce inne gatunki mogą pójść w jego ślady - naukowcy regularnie odkrywają nowe inwazyjne rodzaje płazińców. Wiele z nich, jak na przykład Platydemus manokwari, napotkano w południowych Stanach Zjednoczonych.

 

Płazińce cechuje charakterystyczna budowa ciała - podłużna, symetryczna i płaska. To przede wszystkim pasożyty, które żyją w narządach wewnętrznych innych zwierząt. Najbardziej rozpoznawalne spośród nich są zapewne tasiemce. Amaga pseudobama najprawdopodobniej również jest gatunkiem pasożytniczym, nie ustalono dotychczas jednak, jakich żywicieli wybiera. Istnieją również gatunki niepasożytnicze, bytujące zazwyczaj w środowisku wodnym. Tutaj przykładem mogą być wypławki. 

Pola Kajda / polsatnews.pl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie