Obiecano im pracę w Rosji. Trafili na front w Ukrainie
Czternastu obywateli Ghany pojechało do Rosji do pracy. Podróż, która miała odmienić ich życie, okazała się oszustwem. Mężczyźni, którzy mieli zostać zatrudnieni w sektorze bezpieczeństwa i rolnictwie, trafili bowiem na front w Ukrainie. "Znajdują się na pierwszej linii wojny Rosji z Ukrainą, a ich życie w każdej chwili wisi na włosku" - piszą ghańskie media.
Mężczyźni zostali skuszeni przez mieszkającego w Ghanie pośrednika obietnicą bezpiecznej, dobrzej płatnej pracy. Część z nich miała zostać zatrudniona w ochronie, inni mieli pracować w rolnictwie.
Obywatele Ghany wylądowali w Rosji 6 sierpnia. Po dotarciu na miejsce zostali przewiezieni do Kostromy, miasta w zachodniej Rosji, położonego 300 kilometrów na północny wschód od Moskwy.
"Sądzili, że jadą podpisać umowę o pracę, rzeczywistość okazała się jednak ponura" - informuje ghańska stacja TV3.
Kontrakt z wojskiem zamiast umowy o pracę
Zamiast umowy o pracę, Ghańczycy nie znający języka rosyjskiego, nieświadomie podpisali kontrakty z wojskiem. Zabrano im też paszporty.
Mężczyznom udało się skontaktować z mediami u siebie w kraju. - Przeżyliśmy największy szok w naszym życiu - powiedział jeden z nich.
ZOBACZ: Wołodymyr Zełenski mówił o końcu wojny. "Jesteśmy bliżej, niż się wydaje"
Jak dodał 11 z nich już zostało wysłanych na front i prawdopodobnie zginęli. Pozostali trzej są przetrzymywani wbrew swojej woli w okupowanym przez Rosję obwodzie donieckim.
- Nie mamy żadnego doświadczenia w walce. Chcemy po prostu wrócić do domu. Proszę, jeśli ktoś może nam pomóc... nie wiemy, co przyniesie jutro, ale się boimy - powiedział jeden z mężczyzn.
- Nie wiem, jak długo jeszcze wytrzymam. Nie wiem, czy przeżyję kolejny dzień - dodał.
Podobne przypadki w innych krajach
Mężczyznom starają się pomóc ich rodziny, nie jest to jednak takie proste. - Życie mojego wujka jest zagrożone i nikogo to nie obchodzi – przekazał krewny jednego z nich.
Podobne przypadki wabienia cudzoziemców do rosyjskiej armii odnotowano w Indiach, Egipcie, Nepalu i na Kubie. Rosja nadal bowiem próbuje wypełnić szeregi swojej armii cudzoziemcami i pracownikami migrującymi, aby uniknąć niepopularnej w kraju mobilizacji.
ZOBACZ: Miał być dumą Putina. System zaliczył kolejną nieudaną próbę
Agencja Bloomberg poinformowała w czerwcu, że Rosja zmusza afrykańskich studentów i migrantów do walk na Ukrainie, grożąc odebraniem im wiz, jeśli nie zgodzą się wstąpić do rosyjskiego wojska.
W połowie września indyjskie media poinformowały z kolei, że 45 Hindusów podstępem nakłonionych do dołączenia do rosyjskiej armii walczącej na Ukrainie zostało zwolnionych po interwencji rządu Indii.
Czytaj więcej