Naukowcy wskrzesili biblijną roślinę. Może mieć wyjątkowe właściwości

Świat Agata Sucharska / sgo / Polsatnews.pl
Naukowcy wskrzesili biblijną roślinę. Może mieć wyjątkowe właściwości
Pixabay.com
Naukowcom udało się wyhodować starożytne drzewo "Sheba" (zdjęcie ilustracyjne)

Naukowcom udało się wyhodować roślinę z tajemniczego, ponad tysiącletniego nasiona. Wyrosło z niego drzewo "Sheba", które do tej pory było uznane za gatunek wymarły. Roślina może mieć uzdrowicielskie właściwości. Biolodzy twierdzą, że może być źródłem biblijnego "tsori".

Nad wyhodowaniem drzewa naukowcy pracowali przez 14 lat. Wszystko zaczęło się pod koniec lat 80., gdy archeologowie odnaleźli w jaskini na Pustyni nasiono nieznanej rośliny. Jego wiek oszacowano na tysiąc lat.

 

Gatunek nazwano "Sheba" i zasadzono je w 2010 roku. 

 

ZOBACZ: Niebezpieczna roślina właśnie zaczęła kwitnąć. Zabijają dwa gramy

 

Wyrosło z niego drzewo, które ma już trzy metry wysokości i jego obecna wielkość pozwala naukowcom na opisanie cech. Byli również w stanie przeprowadzić analizy DNA, chemiczne i radiowęglowe rośliny, które dostarczyły wiele wskazówek na temat jego pochodzenia. 

Naukowcy wskrzesili starożytne drzewo. Ma być źródłem biblijnego "tsori"

Okazało się, że drzewo pochodzi z wymarłej już populacji drzew, która istniała w południowym Lewancie, regionie obejmującym współczesny Izrael, Palestynę i Jordanię.

 

Naukowcy twierdzą, że "Sheba" ma liczne właściwości lecznicze. Jego liście są bogate w pentacykliczne triterpenoidy, które są biologicznie aktywnymi związkami o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

 

Liście i łodygi są również bogate w skwalen - naturalną, oleistą substancję o właściwościach przeciwutleniających i wygładzających skórę.

 

ZOBACZ: Zakazana roślina. Za jej posiadanie grozi gigantyczna kara

 

Biolodzy uważają, że odkrycie w końcu pozwoliło na rozwikłanie zagadki biblijnego "tsori", które pojawia się w kontekście uzdrowień trzech księgach Starego Testamentu - Rodzaju, Jeremiasza i Ezechiela.  Słowo jest tłumaczone na język angielski jako "balsam". 

 

 

"Drzewo może reprezentować wymarły (lub wytępiony) szczep niegdyś pochodzący z tego regionu, którego żywica 'tsori' wspomniana w tekstach biblijnych była cenna, kojarzona z uzdrawianiem, ale nie opisana jako pachnąca" - podkreślili badacze. 

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie