Wsparcie dla powodzian nawet do 10 tys. zł. Gdzie składać wniosek?

Polska
Wsparcie dla powodzian nawet do 10 tys. zł. Gdzie składać wniosek?
iStock
Gdzie składać wniosek o pomoc?

Oczy wszystkich Polaków zwrócone są na południe Polski, gdzie trwa dramatyczna walka z żywiołem. Województwa dolnośląskie, śląskie i opolskie zostały dotknięte przez największą powódź od dekad. Ludzie tracą dobytek całego życia. Wsparcie dla powodzian zadeklarował rząd. Można ubiegać się nawet o 10 tysięcy złotych pomocy doraźnej. Gdzie składać wniosek?

Takiej klęski żywiołowej nie było w Polsce od dekad. W jednej chwili życie mieszkańców obróciło się do góry nogami. Niektórzy stracili swoich bliskich, a inni dorobek całego życia. Wielka woda przyszła, niszcząc całe budynki i drogi.

 

Wobec takiej katastrofy i cierpienia ludzkiego trudno przejść obojętnie. Oczywiście w tym wszystkim ważną rolę musi odegrać rząd, którego zadaniem jest wsparcie powodzian. Tysiące ludzi są w dramatycznej sytuacji, dlatego bardzo szybko uruchomiono programy pomocowe. 

Powódź 2024. Pomoc doraźna nawet do 10 tysięcy złotych

Jedną z podstawowych form wsparcia jest pomoc doraźna w wysokości 10 tysięcy złotych. To o 2 tysiące więcej, niż było dotychczas. Na tę kwotę składa się 8 tysięcy złotych doraźnej pomocy społecznej dla osób poszkodowanych przez wydarzenia nadzwyczajne oraz 2 tysiące złotych w postaci zasiłku powodziowego. Ten ostatni został wprowadzony w 2011 roku i przyznawany jest niezależnie od dochodów rodziny lub osoby tworzącej jednoosobowe gospodarstwo domowe.

 

ZOBACZ: Budowanie na terenach zalewowych. "Nie ma kompromisów"


Dodatkowo można ubiegać się o wsparcie dla dzieci, które obejmuje:

  • zasiłek losowy w kwocie 1000 złotych;
  • wsparcie na organizację zajęć terapeutyczno-edukacyjnych w kwocie 500 złotych;
  • dofinansowanie do wyjazdu terapeutycznego w kwocie 1540 złotych.

Aby się o to ubiegać, należy wcześniej otrzymać zasiłek celowy z pomocy społecznej

Straty po powodzi. Gdzie składać wniosek o pomoc?

Na ten moment trudno oszacować straty. Na ich liczenie przyjdzie jeszcze czas, gdy woda opadnie i zacznie się wielkie sprzątanie. Już teraz jednak warto składać wniosek o pomoc dla powodzian.

 

Dokument ten należy przedłożyć do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta właściwego dla miejsca zamieszkania osoby poszkodowanej przez wielką wodę, lub w gminie sąsiadującej, gdzie nastąpiła ewakuacja poszkodowanej osoby.

 

Wraz z wypełnionym wnioskiem należy złożyć oświadczenie o doznaniu szkody majątkowej wraz ze wskazaniem wartości poniesionych strat oraz oświadczenie potwierdzające, że poszkodowana osoba nie składała takiego wniosku w innej gminie.

 

ZOBACZ: Kiedy środki z UE na odbudowę po powodzi trafią do Polski? Minister wyjaśnia


Jak już wspomniano 10 tysięcy złotych pomocy doraźnej to zarówno zasiłek dla powodzian, jak i pieniądze otrzymywane z pomocy społecznej. To sprawia, że powodzianie powinni przedłożyć dwa wnioski, aby ubiegać się o otrzymanie pełnej puli środków. Rząd zapowiedział rozpatrywanie wszystkich wniosków w trybie pilnym.

 

Odpowiedź powinna być udzielona w ciągu maksymalnie dwóch dni od daty złożenia prawidłowo wypełnionych dokumentów. 

Powódź w Polsce. Nawet do 200 tysięcy na odbudowę domu

Poza pomocą doraźną powodzianie mogą ubiegać się również o większe wsparcie finansowe na remont mieszkania i budynków gospodarczych lub odbudowę domu, który ucierpiał w wyniku powodzi.

 

Kwoty zostały już potwierdzone w mediach przez premiera Donalda Tuska. Zgodnie z jego zapowiedziami premiera powodzianie mogą liczyć nawet na 100 tysięcy złotych na remont mieszkania i budynków gospodarczych oraz 200 tysięcy złotych na odbudowę budynku mieszkalnego. Kwoty będą wypłacane proporcjonalnie do strat poniesionych przez poszkodowanych. 

Wsparcie finansowe dla powodzian. Co jest brane pod uwagę przy ocenie wniosków?

Przy zasiłkach celowych dla powodzian pod uwagę branych będzie kilka kryteriów. W przypadku remontu lub odbudowy mieszkania pieniądze będą przyznawane, jeżeli skala zniszczeń to minimum 5 procent. Jeżeli mniej, to wtedy można ubiegać się o mniejsze wsparcie finansowe na przeprowadzenie podstawowych prac remontowych.

 

Osoby odpowiedzialne za ocenę zasadności wypłaty zasiłków celowych dla powodzian wezmą również pod uwagę m.in.: potrzebę zakupu leków, dostęp do opieki medycznej, potrzeby dzieci czy też konieczność wykonania podstawowych zakupów.


Sytuacja jest dramatyczna. Polacy nie raz udowadniali już, że w takich momentach potrafimy się jednoczyć. Tak samo będzie tym razem. Z pomocą państwa i dobrych ludzi poszkodowanym osobom dużo łatwiej będzie o odbudowanie swojego dobytku i powrót do normalności.

red / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie